Летящи роботи, които инспектират нивите и се грижат да увеличат реколтата от посевите, здравни електронни досиета, които подпомагат профилактиката преди да се разболеем от болести, към които сме предразположени, автоматизирани системи, които изпитват учениците и образование с помощта на виртуална реалност.

Това са само част от заложените цели в Концепцията за развитие на изкуствения интелект, разработена от транспортното министерство с помощта на учените от БАН и публикувана за обществено обсъждане на портала strategy.bg.

В документа е записано, че изкуственият интелект трябва да е надежден и да отговаря на човешките разбирания за морал и етика.

Дронове с вградени сензори ще инспектират нивите, ще анализират данните за развитие на растенията, ще им правят 3D рентгенови снимки и ще дават съвети как да се справят земеделците с климатичните промени. В концепцията се предвижда още създаването на учебни материали с виртуална реалност,

подпомагане на оценяването и автоматично генериране на тестове за изпитване знанията на учениците, създаване на приложения за учене на български и на чужди езици, както и субсидиране от страна на държавата на магистратури в областта на компютърните технологии.

Предлага се и създаване на единни електронни здравни записи на всички пациенти, така че да се анализира информацията и да се отчитат рисковете от бъдещи заболявания, така че да се предвиди превенцията им.

Предвижда се и създаване на специализиран онлайн канал за реклама на постиженията на българските учени в областта на изкуствения интелект в YouTube. За изпълнение на концепцията се предвижда създаване на Български център за върхови постижения и междуведомствен съвет под шапката на транспортното министерство.