Всички шофьори знаят, че има една ивица от околния свят, която моментно остава скрита от погледа им по време на шофиране – това е така наречената „сляпа зона”, където нямаме видимост заради „гредите” на купето. Понякога точно в тази зона обаче бързо се случват събития, които могат да имат неприятни последици.

14-годишната американка Алейн Гаслер е измислила проектор, който предава образа от пространството около колата върху онези елементи на колата, които я покриват. Системата, за която никой производител на автомобили не се е сетил, е разработена от Алейн за състезанието Broadcom Masters, което включва произведения по математика, приложни науки и инженерство.

Проектът се нарича „Подобряване на безопасността на превозното средство чрез премахване на слепи зони”, съобщи Mashable. Работата на Алейн бе класирана на първо място в състезанието и получи награда от 25 000 долара.

Използвайки 3D принтер, момичето е създало прототип на система, състояща се от уеб камера и проектор, който излъчва изображение на улицата към предната греда на колата – същата, която често пречи на зрителния обхват на водача. Това решение е поразително и революционно, коментира Димитър Ганев, съдружник в българската софтуерна компания E-CARD, която е в топ 50 на Европа. Според него прилагането му при производството на автомобилите ще понижи катастрофите.

Камерата е разположена в основата на предната колона на автомобила и излъчва видео в реално време към вътрешната страна на гредата с помощта на мини-проектор, прикрепен над седалката на водача. Най-трудната част, казва момичето, е проектирането на обектив, който да фокусира изображението върху обект, намиращ се толкова близо.

За да направи изображението по-ясно и да не пречи на пътниците, зоната на излъчване е покрита със специална тъкан, която отразява светлината само към източника си – тоест, изображението е видимо само откъм проектора и съответно от мястото на водача. Пътниците обаче не виждат нищо друго, освен обикновена облицовъчна тъкан.