Google пресече дейността на рекламни мошеници, генерирали рекламен трафик за различните приложения с помощта на ботове, имитирали дейността на интернет потребителите. Google премахна съответните уеб приложения, а използваните уеб сайтове бяха добавени в черния списък на интернет гиганта.

По-конкретно, става дума за компанията We Purchase Apps, купуваща предимно за биткойни, най-различни приложения. След това компанията предоставя правата за тези предложения на подставени лица в Кипър, Малта, Вирджинските острови, както и в Хърватия и България. В мошеническата схема са използвани общо 125 Android приложения и уеб сайтове.

За създаването на фалшив, но убедителен трафик мошениците за закупували Android приложения с добра репутация и след това подробно изучавали поведението на потребителите, които ги използват. Следва създаване на ботове, добре имитиращи човешкото поведение в същите приложения и създаващи правдоподобен трафик. За да не могат да бъдат засечени, мошениците смесвали автоматизирания трафик от ботовете с трафика на реалните живи потребители.

Важна роля в разкриването на мошениците изигра компанията Pixalate. През месец юни нейните специалисти разкриха операция по „пране на мобилни приложения“, в която злоумишлениците осъществявали спуфинг на уникалните идентификатори на легитимните приложения. По този начин рекламодателите започват за заплащат и за трафика на ботовете.

Едно от тези приложения е MegaCast, веднага премахнато от Google след разкритието на Pixalate. Оказа се, че MegaCast е показвало идентификаторите на 60 други приложения. Само това приложение е генерирало на престъпниците около $75 милиона годишно от крупни рекламодатели като Disney, L’Oréal, Facebook, Volvo и Lyft.

Източник: kaldata.com