Да знаете, че може да грешите, е фундаментално важна черта на характера, откри ново изследване. Хората, които са интелектуално смирени, са по-добри в това да оценяват доказателства и в това да следват принципи, след като те веднъж са установени, пише obekti.bg, позовавайки се на Psy Blog.

Или с други думи: на интелектуално смирените хора може да се разчита повече, защото са по-честни.

“Ако си помислим за политиците по върховете ще видим, че там е пълно с много хора, които са интелектуално арогантни за позициите, които заемат, независимо от коя страна на седалките в парламента се намират,” коментира Марк Лиъри, водещият автор на изследването.

“Но дори в личните отнишения, малките кавги, които имаме с нашите приятели, любовници и колеги са най-често за тривиални неща, където сме убедени, че нашата визия за света е правилната, а тяхната е погрешна.”

Изследването също така е открило, че няма разлика в интелектуалното смирение между хора с либерални възгледи и хора с консервативни.

Резултатите са оказали, че интелектуално смирените хора:

  • Е по-вероятно да не съдят другите
  • Са по-добри в оценяването на доказателства
  • Е по-малко вероятно да обърнат възгледите си на 180 градуса
  • “Да не се страхувате, че може да сбъркате, е наистина ценно и трябва да се поощрява в нашите общества.”

    “Да не се страхувате, че може да сбъркате, е наистина ценно и трябва да се поощрява в нашите общества.”
    “Ако всеки от нас беше повече интелектуално смирен всички ние щяхме да се разбираме по-добре и да се чувстваме по-малко фрустрирани от един друг,” коментира Лиъри.
    Интелектуалното смирение е толкова важна за бизнеса, колкото и в политиката.   
    “Ако седите на среща на голяма маса и шефът има ниско интелектуално смирение той или тя няма да слуша предложенията на другите хора.”
    “Ние знаем, че доброто ръководство изисква широта на перспективата и взимането предвид на колкото се може повече перспективи.”