Какъв процент от хората, заразени с коронавирус, нямат симптоми след заразяване? И каква е тяхната роля в разпространението на инфекцията? Това са ключовите въпроси, повдигнати от началото на пандемията от Сovid-19, пише най-авторитетното британско научно списание Nature, предава "Дарик".

Натрупващите се данни показват, че всеки пети инфектиран е асимптоматичен и заразява много по-малко хора от симптоматичните пациенти. Между изследователите обаче няма единодушие дали асимптоматичната инфекция е „тихият разпространител“ на пандемията.

Започваме да разбираме по-добре асимптоматичните инфекции, но учените казват, че хората трябва да продължат да вземат предпазни мерки за намаляване на разпространението на вируса, независимо дали имат симптоми или не. 
 
Такива мерки включват поддържане на социална дистанция и носене на маски.

Проблемът с определянето на броя на асимптоматичните случаи на Сovid-19 е следният: Трудно е да се направи разлика между хора без симптоми и носители на болестта с неизтекъл инкубационен период. 
 
Това казва Крутика Купали, изследовател по инфекциозни болести в Медицинското училище в Станфордския университет в Калифорния. „Асимптоматичен случай е, когато човек няма симптоми по време на заболяването, докато носител с неизтекъл инкубационен период първо показва леки симптоми, а след това те стават по-сериозни“, обяснява Купали. 
 
Според нея няма стандартно общоприето определение.

Проучванията, проведени в началото на пандемията, показват, че броят на асимптоматичните инфекции достига 81%. Но миналия месец беше публикуван мета-анализ, който включваше резултатите от 13 проучвания, включващи 21 708 души.
 
Неговите автори изчисляват, че броят на асимптоматичните заболявания е 17%. 
 
Те са класифицирани като асимптоматични пациенти, които нямат основни симптоми на covid-19 през целия следващ период. Изследователите са включили в своя метаанализ само онези проучвания, в които участниците са били проследявани поне седем дни.

Констатациите показват, че повечето хора развиват симптоми в рамките на 7-13 дни, каза водещият автор на изследването Оюнгерел Бямбасурен, изследовател в Института за доказателствена медицина към Университета на Бонд в Австралийския златен бряг.

Безшумен резервоар

В своето проучване Бямбасурен установява, че асимптоматичните носители на вируса са с 42% по-малко склонни да заразят други хора, отколкото хората със симптоми.

Учените искат да знаят колко често хората без симптоми предават вируса. Причината е, че асимптоматичните инфекции остават до голяма степен незабелязани. Тестовете в повечето страни се фокусират върху хора със симптоми.

Учени от Женева, Швейцария, са моделирали разпространението на вируса сред хората, които живеят заедно в голямо проучване. Този месец те публикуваха материал в medRxiv, който казва, че рискът от предаване от асимптоматичен носител на други хора в същото домакинство е четири пъти по-нисък от риска от предаване от някой със симптоми.

Въпреки че рискът от инфекция от асимптоматични носители е по-нисък, те все още представляват сериозен риск за човешкото здраве, тъй като тези хора най-вероятно няма да спазват самоизолация у дома, а ще започнат да общуват с други хора.
 
 Това казва епидемиологът по инфекциозни болести Андрю Азман от Медицинския факултет на Университета „Джон Хопкинс“ в Балтимор. Сега той работи в Швейцария и е съавтор на горното проучване. 
 
„Масовата комуникация на тези„ безсимптомни “носители в общността може да показва, че значителна част от инфекциите се дължат на такива безсимптомно заразени“, казва Азман.

Други учени обаче не са съгласни с него доколко асимптоматичните инфекции допринасят за разпространението на болестта в обществото. 
 
Ако учените правилно са изчислили, че асимптоматичните носители представляват малък риск от инфекция, тогава такива хора "не са тайни носители на инфекция", казва Бямбасурен. 
 
„Те кашлят и кихат по-малко и най-вероятно заразяват по-малко повърхности от другите хора“, подчертава изследователят.

Мюге Чевик, изследовател на инфекциозни болести от университета в Сейнт Андрюс във Великобритания, отбелязва, че тъй като повечето заразени хора проявяват симптоми, фокусът върху идентифицирането им ще помогне за предотвратяване на повечето инфекции.

Динамика на вируса

За да разберат какво се случва с хора без симптоми, Чевик и негови колеги проведоха систематичен преглед и мета-анализ на 79 проучвания върху динамиката на разпространението на вируса и заразността на SARS-CoV-2. 
 
Някои проучвания показват, че носителите без симптоми имат вирусно натоварването (броят на вирусните частици в тампона от гърлото) еднакво с хората със симптоми. Но асимптоматичните носители изглежда изчистват вируса по-бързо и са заразни за по-кратък период от време.

Имунната система на асимптоматичните носители може да успее да неутрализира вируса по-бързо, казва Чевик. Но това не означава, че такива хора имат по-силен и по-дълъг имунен отговор. 
 
Има доказателства, че при хора с тежък Сovid-19 неутрализиращият имунен отговор е много по-голям и по-дълготраен.

Въпреки че днес имаме по-добро разбиране за асимптоматичните инфекции и предаването на Сovid-19, Чевик отбелязва, че хората трябва да продължат да вземат предпазни мерки за намаляване на разпространението на вируса. Те включват социално дистанциране, хигиена на ръцете и носене на маски.