Астрономите смятат, че в далечното си минало Марс е имал езера с много вода на повърхността. Нови данни от марсохода Curiosity обаче показват, че водата е била налична във време, когато учените смятат, че на планетата не е имало подходящи условия за това, съобщава НАСА.
Според досегашната времева линия на учените, преди около 3.5 млрд. години Марс е била доста по-студена планета. Причината е, че тогава Слънцето е излъчвало с около 30% по-малко енергия и топлина отколкото сега. Освен това се смята, че тогава атмосферата на Марс не е имала достатъчно въглероден диоксид и не е била способна да направи парников ефект, който да задържи водата в течно състояние.

Въпреки това данните на Curiosity показват, че точно тогава е имало течна вода на повърхността на Марс. "Би било много трудно да има течна вода дори и в атмосферата да е имало 100 пъти повече въглероден диоксид, отколкото откритите доказателства в скалите ни показват, че е имало", коментира Томас Бристоу, един от учените в екипа.

Дори симулираните климатични модели не успяват да намерят точния баланс с наличните данни, при който по това време на Марс е имало течна вода, а не замръзнала. Има само един успешен модел, който постига това, но при него има твърде много въглероден диоксид в комбинация с водород и учените имат противоречия доколко е възможно подобна атмосфера да се генерира реално и още повече да се задържи достатъчно дълго време.

Една от теориите е, че езерото може да е имало течна вода под слой лед. Тя обаче не е доказана, защото досега Curiosity не е намерил следи в почвата или други индикации за наличие на лед в това езеро. За сега обаче никой няма точно обяснение. Според учените вероятно става дума за процес, който не е познат на науката досега и ще отнеме време докато тя се развие и успее да го разгадае.



Източник: fakti.bg