Фейсбук знае, че ти трябва нова чанта. Предлага ти сайтове, знае и точно каква. Питаш ли се от къде? Повечето от нас нехаят по този въпрос и просто го намират за удобство, но това е сериозен повод за размисъл. Най-често се замисляме от къде са намерили личните ни данни чак когато бъдем сериозно измамени. По близо 500 казуса месечно разглежда Комисията за защита на личните данни (КЗЛД), показва справка по цитирана от в. „Монитор”. Зад всеки казус стои по един невнимателен човек.
Чичо Гугъл наистина знае всичко. Дори повече, отколкото бихте предпочели. Не, той не ви познава като личност и не е преценил какви чанти да предложи, защото биха пасвали на новите обувки. За него всеки от нас е код, данни. За нас лични, но веднъж попаднали при него, стават публични. Не всичко, което блести, е злато, както не всяко предложено удобство е във ваша полза. Всичко, което въвеждате в мрежата, бива грижливо архивирано и предоставено на останалите, дори понякога достъпът до него да изисква по-специални познания.

В мрежата дебнат както наивници, така и измамници. Често дори сред тези на най-високо равнище. Оказва се, че в периоди при провеждане на избори оплакванията са повече. За вота 2 в 1 през ноември 2016 г. в комисията са подадени 220 жалби от избиратели, които били включени в списъци за подкрепа за участие на президентските избори и информационно-разяснителната кампания на референдума без тяхното знание. Каква ирония! Вие сте си избирали парфюм, а де факто сте си избрали народни представители. Може би данните са взети от съвсем други архиви, но не е изключено да са извлечени от интернет. От там всеки може, и то често безплатно. Свобода и демокрация!

Но при демокрацията свободата е не само привилегия, а и задължение. Дава ви се достъп до какво ли не в мрежата, но редом с това и капаните са много. Най-сигурният начин е просто да не предоставяте данните си в съмнителни сайтове и в никакъв случай да не пренебрегвате иначе дългите и отегчителни „правила и условия”. Те стават забавни, и то не за вас чак когато някой ви бръкне в джоба. Това, което се изисква от вас, е да потърсите по-подробно в интернет, когато нещо ви се стори съмнително. Всъщност всичко е пред очите ни. Има десетки информативни статии за различни измами, има форуми, в които „опарени” пишат. Въпросът е просто да четем.

Гугъл може да е приятел или предател и това не зависи от неговата съвест, а от вашата предпазливост. Той е инструмент. Не само за вас. Не забравяйте, че може да сте сами зад клавиатурата, но не и в мрежата. Зад машината, някъде отсреща, също стои човек и както бихте се пазили от обирджии в магазина, докато си избирате чанта, така мислете за последствията и на креслото у дома, разглеждайки подбраните за вас реклами във Фейсбук.