Най-големите заблуди и суеверия за Коледа
Германски имигрант в САЩ за първи път е изобразил добрия старец такъв, какъвто го познаваме днес: закръглен и със зачервени, издути бузи
Коледата - този най-светъл семеен празник и тържество на християнските добродетели е същевременно и символ на голямото преяждане и на многото заблуди.
Ето най-разпространените от тях:
Божият син е роден в ясла
Поне така се твърди, но е погрешно. Никъде в Библията не се споменава нищо за ясла, споменава се само това, че наблизо е имало вол и магаре. Оттук и заключението, че рождествената сцена е в ясла. А мястото на всяка ясла е в конюшнята.
Дядо Коледа - творение на "Кока-Кола"
Това твърдение също издиша. Вярно е, че историческата личност Свети Николай Мирликийски и епископ на Мира е бил човек по-скоро със стройна фигура, но не производителят на безалкохолната напитка, а един германски имигрант в САЩ за първи път е изобразил добрия старец такъв, какъвто го познаваме днес: закръглен и със зачервени, издути бузи.
Томас Наст, родом от германската област Пфалц, нарисувал през 1862 година за списание "Harper's Weekly" добродушния и белобрад старец като приносител на дарове. Неговият "Санта Клаус" се наложил бързо и до днес първообразът му е използван за изобразяването на Дядо Коледа.
Наздраве! Само да не си помислите, че Дядо Коледа наистина е творение на "Кока-Кола"!
Коледата е бяла...
Статистиката сочи, че снежните Коледи са по-скоро изключение, отколкото правило. Дори в Мюнхен, където обичайно е най-заснежено в Германия, само две от всеки пет Коледи са бели. И колкото по на север се върви, толкова по-зелено става.
... и настъпва на 24 декември
Грешка! На 24-ти отбелязваме Бъдни вечер. Неслучайно германците наричат празника "Свята вечер" (Heiligabend) - т.е. вечерта, която предшества големия празник Рождество Христово.
На 26 декември всичко свършва…
Според католическия канон, Коледа не приключва на втория ден от коледните празници - 26 декемви, нито на 6 януари, Богоявление. Празникът всъщност продължава чак до Сретение Господне (2 февруари).
На този ден божията майка Мария отишла с Младенеца в храма, за да го представи на Бога, както изисквал Мойсеевият закон. Поверието гласи, че на 40-тия ден след раждането на мъжка рожба майката е чиста и отново може да прекрачва Божия храм.
На Фарьорските острови Коледата продължава цели 21 дни, а на Филипините - от 16 до 24 декември. Филипинците вярват, че ако ходят на черква всеки ден по време коледните празници, всичките им желания ще се изпълнят.
Коледната елха - прастара традиция
Мнозина са убедени, че обичаят да се украсява дърво за Коледа е много стар. В действителност традицията води началото си едва от 19 век, като първоначално само богатите са можели да си позволят да притежават жива елха за празника.
Именно те обаче слагат началото на истинска надпревара в украсяването, пред която днешните представи за скъпа или разточителна украса направо бледнеят.
Така например през 1807 г. по-малкият брат на Наполеон - Жером Бонапарт - отрупал елхата си със свидетелства за направени от него дарения на поземлени имоти.
Най-разпространените суеверия за Коледа
Коледа е един от най-светлите празници, които честваме по нашите ширини, но не бива да забравяме, че много от традициите, които спазват и православните християни, и католиците, идват от езическата култура.
По доста от обичаите се гадае за бъдещето на семейството и дома. Някой от случващите се около празника неща се считат за добри, а други – за лоши поличби.
Ето част от най-разпространените суеверия, свързани с коледните традиции:
– Вярва се, че украсата на дома го пази от гнева на природата и злите сили.
– Католиците не палят лампичките на елхата преди на небето да изгрее първата звезда в коледната нощ.
– Елхата е необходимо да се украсява на Бъдни вечер – 24 декември.
– В някои западни страни украсяват коледното дръвче, едва след като децата в семейството заспят.
– В Германия, последната играчка, която се закача на елхата, е с формата на зеленчук. На сутринта първата задача за децата е да я открият. Победителят в надпреварата получава специален подарък.
– На много места по света хората отварят широко вратите си на Бъдни вечер, за да могат злите духове да излязат навън.
– На перваза на прозореца пък се оставя свещ, която гори цяла нощ, за да освети пътя на доброто към дома.
– В много държави стопанинът не трябва да мете прага на къщата, защото това вещае неприятности за семейството през идната година.
– У нас е задължително всички помещения в дома да се прекадят с тамян – за здраве и късмет на всички членове на фамилията.
– Паричката в питката на Бъдни вечер гарантира на човека, в чието парче се падне, богатство през цялата година. В някои краища на България в погачата се слага и бобено зърно за късмет и дрянова клонка за здраве.