Най-могъщият фараон на Древен Египет: Пресъздадоха лицето на Рамзес II преди смъртта му СНИМКИ

Той значително увеличава територията на Древен Египет и по време на неговото управление страната процъфтява

Фараонът Рамзес II управлява Древен Египет между 1279 и 1213 г. пр.н.е. Смятан е за най-великия владетел в историята на тази страна, защото е известен със своите завоевания.

Този фараон значително увеличава територията на Древен Египет и по време на неговото управление страната процъфтява. Учените са използвали 3D модел на черепа на фараона, за да пресъздадат външния му вид по време на смъртта му, когато Рамзес II е бил на около 90 години, пише Daily Mail.

Новата реконструкция на лицето на фараона Рамзес II не е първата. Преди две години учени от Египет и Великобритания използваха 3D модел на черепа на фараона, за да създадат облика му на средна възраст.

Новата реконструкция на лицето има за цел да пресъздаде външния вид на фараона в момента, когато той вече е на смъртно легло много преди смъртта си. И двете реконструкции са донякъде сходни и ни позволяват да си представим как е изглеждал най-богатият владетел на Древен Египет, който е бил представител на 19-та династия на египетските фараони.

Мумията на фараона Рамзес II е открита през 1881 г., но най-подробното изследване на останките на древния владетел е извършено през 1976 г. Тогава учените установили, че Рамзес II е имал силно изразена неправилна захапка и зъбите му са били значително износени. Установено е също, че фараонът има много лошо състояние на костите и се смята, че е страдал от силна болка през живота си.

Тези и други данни, както и моделирането на черепа на фараона Рамзес II, позволиха на учените да създадат външния вид на възрастния мъж, който е бил на около 90 години по време на смъртта. Учените казват, че някои от чертите на лицето на фараона са подобни на начина, по който е бил изобразен в статуи, които все още стоят в Египет.

Един от членовете на екипа, участвал във възстановяването на предсмъртния облик на Рамзес II, е Сисеро Мораис, който е известен с възстановяването на лицата на древни хора. Според него при подготовката за работата учените са използвали обширен набор от данни, включително външния вид на статуите на фараона.

Според Мораис, въпреки че някои учени смятат, че Рамзес II е изглеждал точно така, както е изобразен на статуите, нови изследвания показват, че това не е така. Има известна съвместимост с реконструкцията, но тя е само частична.

Учените, за да създадат най-реалистичния портрет на фараона Рамзес II малко преди смъртта му, анализирали антропометрични данни и ДНК данни от населението на Древен Египет. Учените също събрали данни от стотици съвременни египтяни. След това е извършен задълбочен анализ на черепа, като са взети предвид всички налични данни за неговите характеристики. В резултат на това е създаден 3D модел, след което е създаден и самият портрет.

Учените трябвало да състарят лицето на фараона, за да съответства възможно най-точно на предполагаемия вид на много стар владетел. Въпреки че истинският тен на Рамзес II е неизвестен, учените са избрали палитра от цветове на кожата, която е била използвана в древноегипетското изкуство.

Превод и редакция: БЛИЦ