Не се хващайте! Мрежата се напълни със затъмнения менте ВИДЕО
Наред с хилядите снимки и видеа от момента, в който сянката на Луната закрива Слънцето, в социалните мрежи имаше и инвазия на фалшиви изображения
На 8 април милиони жители и гости на Мексико, Канада и Съединените щати станаха свидетели на пълно слънчево затъмнение. Еуфорията беше голяма поради факта, че над 30 млн. души бяха на пътя на природното явление.
Наред с хилядите снимки и видеа от момента, в който сянката на Луната закрива Слънцето, в социалните мрежи имаше и инвазия на фалшиви изображения, предупреждават научни сайтове.
(Снимка: Getty Images/Guliver)
Фалшиво затъмнение на фона на кулата в Торонто
Пример за това е впечатляващата снимка на слънчевото затъмнение зад телевизионната кула в Торонто, Канада.
553-метровата кула е най-високата сграда в света. Снимката на затъмнението зад нея изглеждаше сякаш добър фотограф е имал страхотен късмет да улови този момент.
Проверка на фактите обаче показва, че изображението е публикувано в 12:27 ч местно време, докато пълното слънчево затъмнение, покриващо 99% от слънчевия диск, можеше да се наблюдава в Торонто в 15:19 ч. Допълнителна проверка на оригиналното изображение показа, че то е качено за първи път от акаунта в Instagram tayrontoo на 1 април. В публикацията под снимката пише: „Слънчевото затъмнение се появи по-рано от очакваното“. Явно е първоаприлска шега.
It's solar eclipse day ️
— toronto.culture (@toronto_culture) April 8, 2024
: @tayrontoo#TorontoCulture
-#toronto #solareclipse pic.twitter.com/DQxypu8I0u
Въпреки тези разминавания снимката беше многократно публикувана в социалните мрежи, включително в официалната страница във Фейсбук на канадското посолство във Виетнам. По-късно посолството я изтри.
Нещо старо, представено като ново
Някои потребители в социалните мрежи бяха толкова нетърпеливи да публикуват „извънредни“ новини, че дори не успяха да създадат генерирани от AI изображения. Вместо това те публикуваха стари видеоклипове и снимки на затъмнения.
Един от тези „призраци от миналото“ беше видеото на пълното слънчево затъмнение на плажа в Чили, заснето на 2 юли 2019 г. Априлското затъмнение обаче направи този кратък клип отново вайръл, защото беше представен като актуален.
Fake News Alert: many accounts are sharing this video saying it's from today's Solar Eclipse. Our team found that this is an OLD video from a beach in Chile.m#EclipseSolar2024 #Eclipse2024 pic.twitter.com/zPfWOlsaai
— RAJ PRASHIKSHIT (@RajPrashikshit) April 8, 2024
Друга фалшива снимка на слънчевото затъмнение, очевидно направена от борда на Международната космическа станция (МКС), показваща непропорционално голяма луна, веднага накара интернет потребителите да се усъмнят в автентичността ѝ.
Опасни фалшиви очила
По-опасна от старите и генерирани от AI снимки и видеа беше продажбата на фалшиви очила за наблюдение на затъмнението.
(Снимка: Getty Images/Guliver)
Както е известно явлението задължително трябва да се наблюдава със специални предпазни средства, а не с просто око, защото ще увреди зрението. Стандартните слънчеви очила не само не вършат работа, но употребата им е опасна в този случай.
Преди събитието от Американското астрономическо дружество (AAS) призова хората да купуват само одобрени и безопасни очила за наблюдение на слънчева светлина.
В публикация на своята уеб страница AAS предупреди хората за рисковете от използването на несертифицирани очила. Такива обаче се продаваха.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук