Никога не работете през нощта, ако искате да...
Да се лишаваш от сън нощем, за да завършиш проекта си, се вкоренява в културата на множество професии. За жалост обаче хората, които пренебрегват съня, а след това „наваксват“ с повече, развиват когнитивни нарушения, сочи изследване, пише obekti.bg, позовавайки се на PsyBlog.
Редовният график на сън е свързан с по-висока концентрация, по-добри идеи и по-успешно планиране, доказват учените.
Изследването е проведено със студенти, изучаващи интериорен дизайн.
„Когато трябва да завършат курсовите си работи, студентите се лишават от сън, след което компенсират с повече, след което повтарят всичко отначало. – казва д-р Михаел Скулин, един от авторите на изследването.
Големите проекти, които изискват множество задачи и крайни срокове – много повече, отколкото ученето за тестове – изглежда допринасят за променливия график на сън.“
Колкото по-променлив е бил сънят от нощ до нощ, толкова по-влошени били когнитивните способности на студентите, обяснява Скулин. Повечето от участниците в изследването били убедени, че спят с около четири часа повече през седмицата, отколкото в действителност.
„Проектите често са дълги, с крайни срокове, които висят седмици или месеци напред. – обяснява д-р Елиз Кинг, водещият автор на изследването.
„Стресът да жонглираш с няколко проекта едновременно, всеки с множество крайни срокове, е твърде вероятно да допринася за това студентите да преминават през няколко дни, бедни на сън преди крайния срок, последвани от няколко дни с 10 или повече часа сън за компенсация.“