Ноам Чомски разкри 10-е мръсни начина за зомбиране на масите (СНИМКИ)

По-голямо внимание професорът отделя на проблемите на манипулирането на съзнанието на масите

Ноам Чомски е доста уважаван лингвист, политически философ и публицист. Някои дори го сочат за един от ключовите живи интелектуалци. Освен това, Чомски е известен със своите радикални леви възгледи, но това не му пречи ба прави световни бестселъри.

По-голямо внимание професорът отделя на проблемите на манипулирането на съзнанието на масите. Той е публикувал редица трудове на тази тема, посредством какви методи медиите и правителствата на държавите управляват народите. В този материал са изброени десет ключови манипулации 

Култивирането на чувство за вина

Една от основните задачи е да се накара човекът да се чувства виновен за всичко случващо се около него. При недостиг на умствени възможности или полагани усилия всеки се чувства виновен. 

При тази постановка човек никога няма да въстане против несправедливата система, защото всичките му сили ще отивам за самоунищожение. Това води до подтиснато състояние и депресия, а такъв човек не е опасен за системата. 

Инфантилизация

По време на пропагандистки изявления ораторите се стараят да използват максимално прости думи, образи и интонация, сякаш говорят с умственоизостанали или деца. Колкото по-силен ефект на инфантилност е необходим, толкова повече инфантилни похвати ще бъдат използвани.  

В резултат на такова въздействие човек на подсъзнателно ниво променят своето мислене, прекратявайки да мислят критически. Което е характерно за децата. 



Отвличане на вниманието 
 

Отвличане на вниманието от важните неща е ключов подход при управление на масите. Информационното пространство се насища с дребни, нищо не значещи събития, които пречат на хората да са в курс с актуалната ситуация в страната, както и със съвременните постижения на човечеството.  

Вместо това пространството се запълва със спорт. шоубизнес, различни телевизионни програми. Всичките те се базират на банални за човечеството инстинкти, затова е много трудно хората да бъдат откъснати от тези забавления.  

Емоции 

Втори ключов похват е опирането на емоциите. В крайна сметка под тяхно влияние престава да работи рационалното мислене и човек не може критично да погледне на ситуацията.  

Освен това, емоциите отварят дупка в съзнанието, в която може внимателно да се насадят страх или желания. Например, говоренето за това, колко ужасен е тероризмът, води до гняв, но всъщност всичките реални причини остават зад борда. 

Създаването на проблеми

За да се вземат твърди решения, които да се харесат на хората, се създават такива ситуации и прецеденти, след които гражданите сами ще молят за приемането на въпросните решения. Например, да се развърти спиралата на насилието в града, за да се приемат закони ограничаващи свободата на словото.  

Не по-малко ужасен вариант е изкуственото създаване на криза, за преодоляването на която е необходимо сложно решение. Всичко се прави така, че хората сами да оправдават приемането на една или друга мярка. 

Отлагане

Друг начин за убеждаването на хората да се съгласяват с нежелателни решения е да се предложи това да стане в бъдещето. Хората по-лесно се съгласяват с някакви жертви, които са после, а не сега.  

Работата е там, че човек всеки ден ще чака, нещата да станат по-добре и приемането на въпросното решение ще стане ненужно. Освен това, след определено време човек просто се примирява с всякакви загуби, които ще се случват в бъдеще.  

Постепенност

Това е най-мекият подход, който по своята същност си остава манипулация. Непопулярните сред народа проекти може да бъдат налагани постепенно, увеличавайки дозата на промени и техните последствия година след година.  

Ако решенията предвиждат някакви кардинални промени в структурата на обществото, то очевидно е, че въпросните ще бъдат съпроводени с безработица, нестабилност на цялата система, поевтиняване на валутата и така нататък. Но ако всичко става постепенно, то и общественото недоволство няма да прелее в революция.

Дебилизация

Важно е хората да не осъзнават, че ги манипулират, но да се прави това тайно е доста трудно. Къде по-лесно е да се увеличи интелектуалния разрив между елита и населението, за да е по-лесно управлението на гражданите.  

Тук приложение имат намаляване качеството на образованието, особено в обикновените училища. За да може невежеството да се превърне в огромна пропаст между простите работяги и елита на държавата.  

Модата да си тъп

Задейства се и масовата култура, която се стреми да убеди хората, че да си тъп, невъзпитан и груб е модно. Всъщност, това е само продължение на започнатата в предишната точка работа.  

Жълтата преса, постоянните скандали, мистичните сюжети, дебелашкия хумор - всичко това е насочено, за да се удържи съзнанието на човека в една много тясна ясла.  

Науката в служба на елита 

Всичкото, което е изброено по-горе, е довело до това, че стремително развиващите се науки, част от които са се научили да обясняват поведението на човека и са намерили начин да му влияят, са на служба при управляващата класа.  

Обикновеният човек си няма и ни най-малка представа за това, че системата вече отдавна знае защо той постъпва по един или друг начин. Всъщност, не е трудно да се предскаже в какъв магазин той ще влезе и какво ще си купи там. А всяко предсказание може да се коригира с оглед на личните нужди.