Няма да повярвате: Марс лети стремглаво към Земята

Докато прочетете това изречение, вие ще бъдете на 40 километра по-близо до Марс, предаде сайтът „Спейсуедър“. Земята и Червената планета се сближават за близка среща тази есен, която ще бъде една от най-добрите от 2003 г. насам, пише Монитор.

Отстоянието на двете планети бързо се стопява - с 8 километра в секунда към 21 август. Като следствие от приближаването ни към Марс, тази седмица яркостта на Червената планета надвиши тази на Сириус – най-ярката звезда в небосвода.

Внезапно се оказа, че Марс е почти толкова ярък, че да може да се вижда на дневна светлина, и лесна мишена за телескопите по задните дворове.

Астрономът любител Максимилиан Теодореску от южнорумънския град Мъгуреле успя да заснеме серия от фотографии на Червената планета на 18 август със своя 14-инчов телескоп „Нютониън“. „Ето ви един час изображения на въртящия се Марс - заяви той пред „Спейсуедър“. -

Много отличителни черти се виждат ясно. Забележете как ледената покривка на южния полюс се е свила и разчупила. Това е резултат от факта, че на тази страна на Марс е късна пролет“.

Най-доброто все още предстои, изтъкна сайтът. До нощта на най-голямото приближаване – 6 октомври, когато ще бъде на 0,4149 астрономически единици (разстоянието от Земята до Слънцето – б. р.) от нас, Червената планета ще увеличи яркостта си над два пъти.

Тя ще „затъмни“ всички небесни тела с изключение на Луната и Венера. По време на това явление, южният полюс на Марс ще остане наклонен към Земята, което ще даде на наблюдателите добра гледка към разпадането на ледената покривка, докато марсианската пролет преминава в лято.

За тези, на които не им се чака, те и сега биха могли да наблюдават Червената планета.

Подходящо време за това е точно преди зазоряване, когато Марс е високо в южното небе. Наблюдението може да продължава, докато зората обхване небето.

Тъмнооранжевата планета изглежда красива на фона на ранната утринна синева.

Поради необичайното приближаване на Марс към Земята, три сонди бяха изпратени това лято към Червената планета. Обединените арабски емирства (ОАЕ) дадоха старт на новото десетилетие на марсиански проучвания, когато изстреляха своя орбитален кораб „Амал“ (Надежда“).

Това е първата космическа мисия на арабска държава.

Тя ще бъде съпроводена в пътешествието си до Червената планета от китайската сонда „Тиенуън-1“ и мисията на САЩ „Марс 2020“, която ще пусне на повърхността роувъра от ново поколение „Пърсивиърънс“.

Той ще събира проби от марсианските скали, които по-късно ще бъдат доставени на Земята от съвместна мисия на НАСА и Европейската космическа агенция (ЕКА).