Пет изненадващи източници на чиста енергия, които не познавате
Международни организации и петролни гиганти, като BP, изчисляват, че до 2035 г. глобалното търсене на енергия ще нарасне с близо 40%. Но един ден източниците на енергия ще се изчерпат и затова все повече се говори за възобновяемите енергии.
Някои от тях, като вятъра, почвата и дъждовната вода, са много известни. Но съществуват и други естествени неизчерпаеми източници на енергия, които не вредят на околната среда. Те са много по-необичайни и вероятно никога не сте чували да се говори за тях.
Те са известни като пасивни технологии, тъй като ги активираме, без дори да го съзнаваме. ВВС публикува някои от тях.
Кинетична енергия: как стъпките ви могат да осветят дискотека
Над 250 000 души, които минават всеки ден по плочите на Централната станция на метрото в Стокхолм, Швеция, генерират топлина със стъпките си. И шведска вентилационна компания използва тази топлина за сградата, която се намира точно срещу станцията.
Благодарение на система, която позволява събирането на топлината, тя се превръща в топла вода и сградата отсреща може да спести до 25% от енергията си чрез ветнилационната система на метрото.
Освен това има дискотеки на различни места в света – от Холандия до Япония, в които танцовите стъпки на хората позволяват да се произвежда енергия. Холандската компания Energy Floors е лидер на този пазар, на който участват и редица компании от Китай.
Как функционира? С движението на краката на хората някои LED светлини на дансинга се включват и действат като осветителна система. Нещо като устойчив дансинг. Искате да опазвате околната среда? Танцувайте!
Освен това има някои пешеходни пътеки, които превръщат стъпките на пешеходците в електричество. Системата е патентована от британската компания Pavegen и беше използвана по време на Олимпийските игри в Лондон през 2012 г.
Идеята е да бъде използвана за електрическите системи на града, като рекламни пана или светофари.
Чистата енергия, която се ражда в крематориумите
Крематориумите също могат да се използват като устойчив източник на енергия, който се прилага от около пет години. Началото също е в Швеция, в крематориума на малкото село Халмщад, когато се установило, след изследване на околната среда, че замърсява много въздуха.
Скоро то се превръща в нова възможност за възобновяема енергия в различни части на света, като Великобритания и Дания. Целта е да се рециклира топлината, която излъчват пещите, и да се използва енергията.
Доктор Джон Тройер, заместник-директор на Центъра за смъртта и обществото към университета в Бат, Великобритания, каза пред ВВС, че този процес е известен като „улавяне на топлина“ и че се използва енергията, която идва от газа, а не от трупа.
В Редич, малко село в английското графство Уорчестършър, тази топлина позволява да се затопли обществен басейн. Проектът получи наградата „Зелена ябълка“ за екологични практики през май 2013 г., малко след като започва да функционира.
А в Австрия има офиси, които получават светлина от същия източник на енергия. Някои етични организации обаче поставят под съмнение тази система и се питат дали е достатъчно уважителна към смъртта. Противниците й я наричат „морален скандал“.
Според Етичния кодекс на Международната федерация по кремация, създадена през 1937 г. „продуктите и отпадъците след кремация не трябва да се използват за търговски цели“.
Боклук, който се превръща в енергия
Отпадъците, които хвърляме в коша си, също могат да се превърнат в интересна форма на възобновяема енергия. Тази система вече функционира в редица провинции на Уругвай и в европейски страни, като Норвегия, където е толкова ефективна, че страната дори внася боклук от други страни.
„Минимизира последиците за околната среда чрез контрол и третиране на течните и газообразните емисии“, информират от Отдела за санитарно и екологично инженерство към Интендантството на Малдонадо в Уругвай. И допълват, че получават около 1500 мегаватчаса всяка година, благодарение на системата.
Когато компонентите биват редуцирани до течност и биогаз, състоящ се от 50% метан, е възможно да се превърнат във възобновяема енергия. От същия газ метан се възползва и град на брега на езерото Киву, между Руанда и Демократична република Конго, където е създаден енергиен завод за природен газ. Проектът е на американската компания Contour Global.
Правителството на Руанда се надява да увеличи с тази инициатива броя на домакинствата, свързани към електрическата мрежа. Изчислява се, че във водите му има около 60 млн. куб. м метан и 300 млрд. куб. м въглероден диоксид.
Енергията от водораслите и медузите
Но в морето можем да открием и други неочаквани източници на енергия, като медузите. Тези любопитни морски същества изпускат делен протеин, който им позволява да генерират флуоресцентна светлина.
Група учени от Технологичния университет в Чалмер, Швеция, изследва този вид протеин, за да създаде фотоволтаично устройство, което може да се използва в слънчевата енергия и позволява да се ограничат разходите, изисквани за този вид инсталации.
Освен това те изследват как да създадат плаващи механични апарати, които използват този източник на биотехнология.
Кафе, шоколад и други естествени горива
Британският предприемач Артур Кей е един от последните участници в движението за чисти горива и планира емблематичните туристически автобуси в Лондон да пълнят резервоарите си с кафе.
Кей управлява компанията Biobean, която използва утайката от кафе на големите международни вериги кафенета, като Costa Café, и я превръща в разновидност на бензина.
В градове като Лондон, където качеството на въздуха е ниско, идеята може да се окаже жизненоважна за здравето на много граждани. „Докато хората продължават да пият кафе, ще има утайки, които да използваме“, каза предприемачът пред ВВС.
Други проучвани възможности са шоколадът (в градове като Уоруик, Англия) и отпадъчните води (в Испания).
Източник: Profit.bg.