Плашещо предсказание на Ностадамус: Страшният съд идва, вдигнете ли поглед, ще се ужасите

Пастори са ходели насам-натам и са обяснявали как всички трябва да се покръстят още през XIX век

Леонидите водят Страшния съд – поне така са ги възприемали в първата половина на XIX век, пише "Телеграф".

В Бостън и източната част на Северна Америка през 1833 г. направо са вярвали, че е настъпил краят на дните, а с него и самият апокалипсис – толкова интензивен е бил този метеоритен дъжд, че можем да го сравним с истинска канонада.

Гадания заради Леонидите

Имало е гадания как всичко ще бъде изпепелено. Някои са смятали, че трябва да бъдат унищожени вещиците, други са разправяли как всъщност всички хора трябва да се смирят и покаят за греховете си. Имало е колективно четене на Библията и евангелията.

Пастори са ходели насам-натам и са обяснявали как всички трябва да се покръстят.

Естествено, казвало се е, че всичко е било предсказано от Нострадамус. Но после Леонидите са спрели да падат, забравили са за пророчествата и светът се е върнал бързо към своите си задачи.

Но оттогава на Леонидите викат Метеоритите на Страшния съд.

Бледи следи от Леонидите

И започват всяка година да чакат появяването на тези падащи звезди през ноември, като са вярвали, че рано или късно ще предизвикат тотално опустошение. С времето обаче интензитетът на този метеоритен поток отслабва и забравят названието му, свързано със Страшния съд.

В наши дни доста трудно се забелязват тези падащи звезди. Тази година се очаква максимумът на Леонидите да бъде между 16 и 18 ноември.

При безоблачно време и достатъчно далеч от осветената градска среда могат да се забележат до 15 метеорита в час при максимума.

Леонидите идват от опашката на кометата Темпъл-Тътъл, която за последно мина близо покрай Земята през 1998 година. Сега тази комета, която ги генерира, е далеч, така че метеорният поток се вижда доста слабо. Но може да се забележи нещо, ако наоколо няма източници на светлина.

От гледна точка на нашата планета падащите звезди се зараждат в съзвездието Лъв - от латински Leo, и оттам идва названието Леониди. Обикновено този метеоритен поток е активен между 6 и 30 ноември, като интензитетът му достига 15 бързи синьо-зеленикави метеора за час, казват астрономите от БАН.

Максимум и пик на дъжда

Нощно време през следващия период красивият метеоритен поток Леониди ще достигне своя пик. Максимумът ще бъде в нощите срещу 17 и 18 ноември. По това време обаче Луната ще е с 81% осветен диск, а това доста ще възпрепятства наблюденията, предупреждават от Института по астрономия към БАН.

Спътникът на Земята ще изгрее около 21,00 ч. и ще залезе чак на следващия ден, около 11,30 ч. Затова само в извън осветени от електричество зони има шанс да се видят метеоритите.

От древни времена се смята, че при зърването на падаща звезда е добре човек да си намисли някакво желание с положителна сила, което не води до зло. Например не е добре да се намислят желания за нечия смърт, осакатяване и други неволи.

Но пък за щастие и любов желанията имат най-големи шансове да се сбъднат.

В българските народни обичаи се е вярвало, че падащите звезди имат магическа сила. По време на метеоритни потоци са оставяни за през нощта обикновено край вековни дървета или на полето вода, билки, различни видове семена и зърно.

Смятало се е, че преминаващите над тях звезди ги даряват с магическа сила. Тази вода е смятана за мълчана и е ползвана за изцеляване и магии.

В средата на декември очакваме максимума на Геминидите, а в навечерието на Коледа – Урсидите. И двата метеоритни потока имат много по-големи шансове да бъдат забелязани от сегашните Леониди.