Психиатър разкри най-честата причина за самоубийство!
"По отношение на това какви конфликти, още Дюрхай, в своето изследване за самоубийствата, установява, че семейството е протективен фактор по отношение на суицидните действия. Но в същото време, се установява, категорията, която той намира като най-застрашена, това са овдовелите, е по-застрашена, ако овдовелите мъже или жени имат деца. Това показва, че междуличностните отношения имат много важна роля по отношение на конфликтите.
Те са върхът на айсберга, това, което се вижда, което може да бъде намерено в дадена ситуация. Съществува такъв термин - "непреодолими житейски събития", т.е. може да е една много малка капка, която да прелее чашата", коментира д-р Наков.
Докторът признава, че появата на мисли за самоубийство не е свързана задължително с диагноза депресия. "Но в голяма част от случаите, хората, които имат депресия, са най-застрашената популация. Затова наблягането на темата, на диагнозата, на неразпознатата депресия, е важно. Т.е. наличието на депресия в голяма степен може да предполага извършването на суицидни действия", обясни специалистът.
Оказва се, че жените по-често посягат на живота си, но представителите на мъжкия пол пък по-често завършват опитите за самоубийство със смърт.
"По отношение на възрастта има една възрастова крива, която и в България се запазва - с нарастването на възрастта, нарастват и опитите за самоубийство. Има едно известно разминаване - опитите за самоубийство нарастват до възрастта 60 години, а завършените самоубийства нарастват успоредно с нарастване на възрастта. Т.е. колкото човек е по-възрастен, толкова по-вероятно е да приключи с живота си", заяви д-р Наков.
Последвайте ни
0 Коментара: