Революционно откритие за изригването на Везувий и гибелта на Помпей
Учените откриват доказателства, че има оцелели, които са успели да се измъкнат от Помпей и да изградят отново живота си в съседни общности
Това е може би най-известното вулканично изригване в историята: Везувий погребва Помпей под лавина от вулканични отломки през 79 г. Въпреки че историците все още спорят за точната дата на изригването, приема се, че това е 24 август.
Помпей се превръща в град, замръзнал във времето (последните мигове на жертвите на Везувий са запазени първо в пепелта, а след това в гипсови отливки, създадени през XIX век), но не всички загиват в бедствието. Учените откриват доказателства, че има оцелели, които са успели да се измъкнат от Помпей и да изградят отново живота си в съседни общности, пише National Geographic.
Въпреки че Помпей не е бил основен център на древния римски свят, той е бил важен център в Кампания, регион, граничещ с Неаполитанския залив. Населението на Помпей наброявало между 6400 и 30 000 души, но също така градът бил привлекателен за представители на елита, които купували имоти в околностите му.
Земетресенията били част от живота в Кампания. Всъщност през 79 г. Помпей все още се възстановявал след мощно земетресение, което разтърсило града 17 години по-рано, повреждайки или унищожавайки много сгради.
1500 лв. Казино Бонус за Нови Клиенти на efbet.com
Ето защо, когато земята се разлюляла с поредица от трусове в края на онзи август, това все още не предизвикало паника сред повечето хора.
Плиний Млади, чиито писания са прозорци към живота в древния римски свят, е на около 18-годипна възраст по време на бедствието. Той е с майка си във вилата на чичо си в Мизенум, град от другата страна на залива срещу Помпей и на 45 км западно от Везувий.
Плиний, който станал свидетел на изригването на Везувий, описва в писмата си до Тацит по-късно огромния облак, надигнал се над кратера на вулкана, градушката от пепел и камъни, и земетресението, довело до появата на цунами.
Хората в Помпей, които се намирали на около 9 км от вулкана, също видели странния, притеснителен облак. Те може и да са пренебрегнали трусовете от предходните дни, но не и тази гледка. Онези, които в същия момент побягнали от Помпей, все още имали шанс да оцелеят; тези, които се поколебали или останали, не са имали никакъв шанс.
До следобеда на същия ден върху Помпей започнали да валят камъни от пемза. Те разрушавали сгради и смазвали всеки, който се опитвал да избяга в последния момент. Пепел, токсичен газ и отломки погребали Помпей до сутринта, информира BG Voice.
Плиний и майка му са сред хората, намиращи се в района на Неаполитанския залив, които побягнали. Той си спомня, че когато тъмнината и пепелта се настанили върху оцелелите, настъпил хаос.
„Може да чуете писъците на жените, писъците на децата и виковете на мъжете; едни викат децата си, други родителите си, трети съпрузите си, опитвайки се да се разпознаят един друг по гласовете, които отговарят.”
След като вулканът най-накрая утихва, Плиний и майка му се върнали в Мизенум. Те имали късмет. За оцелелите от Помпей не е имало дом, в който да се върнат.
По време на изригването, в Помпей загиват около 2000 души. Но това означава, че хиляди други може да са оцелели. Къде са отишли?
Очевидната дестинация за оцелелите от Помпей включва градове около Кампания, където приятели и роднини може да са им предложили подслон.
Неаполис (днешен Неапол), вероятно е бил един от тях. Сред доказателство за това е древен мемориален олтар в съвременна Румъния, който почита загинали войници. Той включва военен офицер, чието име е изгубено, но е идентифициран като живял в Помпей и Неаполис, което предполага, че се е преместил в Неаполис след бедствието.
Около една четвърт от древния град Помпей все още остава неразкрита, но опазването му може да бъде в центъра на бъдещите археологически усилия.
През последните години специалистът по класическа история Стивън Л. Тък открива, че най-малко пет семейства от Помпей са се преместили в Неаполис след изригването. Той старателно проследява миграцията на вероятните оцелели чрез техните фамилни имена, които били уникални за Помпей. Тък открива тези имена върху надписи на гробници на места около Кампания след 79 г. Други места, които стават дом на оцелели от Помпей, са също Куме и Путеоли.
Рим изглежда също се намесва, за да осигури подкрепа за оцелелите от Помпей.
Според древния биограф Светоний император Тит (управлявал от 79 до 81 г.) „проявява не само загрижеността на един император, но и дълбоката любов на баща, независимо дали чрез послания на съчувствие или като предоставя цялата финансова помощ, на която е способен“.
Според Тък Тит също така е подкрепил строителни проекти, за да бъде посрещнат притока на оцелелите от Помпей в цяла Кампания. Тези проекти включвали изграждането на храмове, посветени на боговете, които мнозина в Помпей почитали, като Вулкан (аналог на древногръцкия Хефест) и Изида.
Изригването на Везувий може да е сложило край на живота, който познавали жителите на Помпей, но оцелелите намерили начини да продължат напред след бедствието.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук