Сензационна находка в Пловдив преобърна историята ни от Средновековието СНИМКИ
Археолози откриха скелета на снажна красавица от 14 век в място, оформено като некропол, каза археологът София Христева
Скелет на много висока жена от Средновековието бе открит на разкопките на Небет тепе. Те са част от изследването на терена и от големия проект „По крепостните стени на Филипопол", предадоха от marica.bg
„Скелетът е женски. Дамата е висока 1,67 метра и това е много за жена от Средновековието. Костите са много добре запазени”, каза археологът София Христева. Възрастта й все още не може да бъде определена.
Откритите тази година общо 6 скелета на терена ще бъдат изследвани за възраст и евентуални причини за смърт от главния съдебен антрополог гл. ас. д-р Павел Тимонов.
„Досега на този терен са открити общо 21 скелета. Смятаме, че през 13-14 век мястото се е оформило като некропол”, каза София Христева.
Теренът, който се изследва, е с площ 80 квадратни метра. Екипът откри тази година кирпичена къща от втората половина на 12 и началото на 13 век. Отстрани на нея има голяма изба.
Открита е и втора къща от този период, която е със застроена площ 25 квадратни метра и е от камъни, зидани с кал.
Екипът продължава проучванията и под този средновековен пласт се очаква да достигне до римския Филипопол.
Крепостната стена тук е построена през 45 година след Христа. Първоначално тук е минавала улица, която след това е била премахната и на нея са вдигнати къщи.
През 12-13 век тук е имало къщи, като след това мястото запада и през 14 век става некропол.
Не е ясно какво ще бъде открито там. „Скалата от тепето рязко тръгва надолу на този терен. Тепърва ще видим какво може да се запази и кои участъци да се шкартират”, обясни София Христева.
Разкопките на югозападната страна на Небет тепе са част проекта "По крепостните стени на Филипопол". Той включва и Източната порта, но там работата е на ниво реставрация. В края на миналата година община Пловдив спечели финансиране за проекта.
Предвижда се повече от 8 милиона лева да бъдат инвестирани за социализацията на тези археологически паметници, като над 6 милиона е безвъзмездното финансиране от Оперативната програма "Региони в растеж".