Учени с катастрофична новина за климата в Северното полукълбо

Специалистите са анализирали исторически климатични сведения, обхващащи периода от 1952 до 2011 г.

Ако човечеството не положи усилия за ограничаване на изменението на климата, до 2100 г. лятото в Северното полукълбо ще бъде по-дълго и ще се разпростре в продължение на шест месеца.

Въпреки предполагаемите ползи за страните, разположени в тези географски ширини, включително Русия, температурните промени ще имат катастрофални последици за селското стопанство, здравеопазването и околната среда.

До този извод са стигнали китайски учени, публикували резултатите от своята научна работа в списание Geophysical Research Letters. Изследването е обобщено в прессъобщение на Phys.org.

Специалистите са анализирали исторически климатични сведения, обхващащи периода от 1952 до 2011 г., за да определят продължителността на четирите сезона в Северното полукълбо. Те са определили началото на лятото и зимата, основавайки се на статистиката на температурите. Учените също така са използвали модели за изменение на климата, за да проследят как сезоните ще се променят в бъдеще.

Оказа се, че средно за половин век продължителността на лятото се е увеличила от 78 на 95 дни, а продължителността на зимата е намаляла с три дни. Пролетта и есента са се съкратили съответно от 124 на 115 и от 87 на 82 дни.

Пролетта и лятото сега започват малко по-рано, а есента и зимата по-късно. Най-засегнатите от сезонните цикли са Средиземно море и Тибетската планинска местност.

Ако тенденцията продължи, тогава към 2100 г. зимата ще продължава по-малко от два месеца, а пролетта и есента също ще бъдат значително намалени. Това може да доведе до нарушаване на вегетацията на растенията, което пък ще стане причина за намаляване на хранителните запаси за животните и дисбаланс в екосистемите.

Всичко това също така може да навреди на селското стопанство, тъй като кълновете могат да загинат поради късните пролетни студове. Дългото лято ще изложи много хора на въздействието на  алергените и ще увеличи местообитанието на патогенните насекоми.

Превод и редакция: БЛИЦ