Удивително: Учени откриха „капан на времето“, ето какво представлява
Това вероятно се е случило по време на Месинска криза на солеността
Голям екип от геолози, докато провеждаха изследвания на остров Сицилия, откриха „капан на времето“, който представлява дълбок древен подземен басейн с прясна вода.
Откритият басейн е на около шест милиона години, съобщава Phys.org. Компютърно моделиране е показало, че той съдържа около 17,5 кубически километра вода. Такова огромно количество за сух регион е изненадало учените. Те предполагат, че голям обем прясна вода може да е попаднал в "капан" по време на Месинска криза на солеността.
Така е наречено геоложко събитие в историята на Средиземно море, по време на което са настъпили няколко цикъла на неговото частично или почти пълно изсъхване. Учените го датират в края на миоцена, период от преди 5,96 до 5,33 милиона години.
Моделирането показва, че Гибралтарският проток е бил "блокиран" за 700 хиляди години. Това довело до пресъхване на много части от Средиземно море и откритото морско дъно става изложено на дъждовна вода.
Изследователският екип предполага, че дъждовната вода е проникнала в земната кора и е започнала да се натрупва под земята, тъй като е била абсорбирана от подобна на гъба карбонатна скала. И когато морските нива се върнали на предишните си нива, подземната прясна вода била блокирана за милиони години в „капан на времето“ поради налягането на морската вода.
Между другото, учените са търсили, защото населението на този регион расте. Съответно, нуждата от ресурси също нараства, особено от прясна вода, която винаги е била дефицит в Сицилия.
Трябва да се отбележи, че геолозите са използвали данни от предишни проучвания, фокусирани върху търсенето на петролни находища. В резултат на това е открит неизвестен досега водоносен хоризонт, разположен на голяма дълбочина под Хиблейските планини.
Превод и редакция: БЛИЦ
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук