Урок по история: Не е София! Кой друг град е първи по население след Освобождението?
Варна, като най-голямото пристанище на Черно море, запазва водещата си роля в страната
Всички ние знаем, че след Освобождението на България София е избрана за столица на България. Но знаете ли, че столицата ни не е била на първо място като най-многолюден град. Това потвърждават и резултати от преброяванията след Освобождението на България, правени съответно през 1880/81 и 1888 година, пише Poznanieto.bg.
Населението на България през 1881 година
Първото преброяване на населението на Княжество България се осъществява през 1880 година и резултата е малко над 2 млн. души. Разбира се, трябва да уточним, че огромна част от населението на България живее по селата – над 80%, и най-големите български градове са с популация под 30 хиляди души.
На първо място е град Русе – с население малко над 26 хиляди души. Градът безспорно е най-големият на територията на днешна България още по времето му като част от Османската империя. Известен е като малката Виена и е средище на сериозна търговия и на негова територия са разположени консулствата на Великите сили.
На второ и трето място се намират съответно Варна и Шумен с население 24,555 хиляди и 23 хиляди души. Запазва се тенденцията още от преди Освобождението много от големите градове в Северна България да е концентрирано в Североизточната част на страната.
На четвърто място е град София, с малко над 20 хиляди души – увеличавайки сериозно населението си след Освобожденито. Причината, разбира се, е избора на града за столица на Княжеството.
Топ 5 на най-големите градове в България се допълва от Видин.
Населението на България през 1888 година
Второто преброяване в България се извършва през 1888 година. След успешното Съединение с Източна Румелия територията и населението на България се увеличава значително. Успяваме да добавим още малко повече от 1 млн. души и да достигнем бройка от 3 млн. и 154 хиляди души. Новото преброяване показва и сериозно разместване сред най-големите градове.
Пловдив – 33 000
На първо място се изкачва Пловдив с население малко над 33 хиляди души. Изборът на града за столица на Източна Румелия благоприятства допълнително на неговото възходящо демографско развитие.
София – 30 000
Втората позиция вече се заема от столицата София. Развитието на града, като основен център в страната, води до концентрация на голяма част от градското население там, превръщайки го в основен икономически център.
Русе – 27 000
Третото място е за Русе. При него се вижда съвсем минимална тенеденция за увеличение на населението, но по-скоро на базата на развитието на страната през следващите години се вижда, че града постепенно започва да губи водещото си място в България. Въпреки това Русе винаги е бил един от икономическите и културни средища на родината ни.
Варна – 25 000
Варна, като най-голямото пристанище на Черно море, запазва водещата си роля в страната. Интересни факти за града са, че до Освобождението българското население е сериозно малцинство спрямо турското и гръцкото. Това е и причината да има сериозен натиск по време на Берлинския конгрес (1878), за да се запази като част от Османската империя.
Интересното в случая е, че има и желание от Гърция да бъде присъединена като обособена територия в рамките на тяхната държава. Събират се подписи от местното население, за да се покаже численото преимущество. За наша радост тези инициативи не се реализират успешно и Варна става част от новосвободена България.
Шумен – 23 000
Шумен запазва водещата си роля още от времето на Българското Възраждане. Още тогава е важен търговски център, известен като градът на първите неща – първото чествана на празника на Кирил и Методий, първото театрално представление, първото девическо училище и едно от първите български читалища. Въпреки че на територия му не се води активна борба с османската власт заради наличието на голям аскер, от града излизат някои от най-известните културни и революционни български дейци.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук