Урок по история: С какво са се хранили хората преди земеделието?
Учените успяха да възстановят диетата на една такава култура от Северна Африка
Ново проучване разкрива с какво са се хранили хората, преди да се появи земеделието преди около 11 500 години в Близкия изток, предаде Ройтерс.
Земеделието е крайъгълен камък за човечеството, тъй като води до революция в храненето и начина на живот, излизаща извън рамките на модела на съществуване на ловците-събирачи, след като видът Хомо сапиенс се появява преди повече от 300 000 години в Африка.
Заради липсата на добре запазени човешки останки от периода, предхождащ тази повратна точка, хранителните навици на предземеделските хора остават загадка, но нови изследвания хвърлят светлина по въпроса.
Учените успяха да възстановят диетата на една такава култура от Северна Африка, като изненадващо установиха, че тя се е хранила предимно с растения.
Специалистите анализират кости и зъби от останките на седем души, както и различни зъби отпреди около 15 000 години, намерени в пещера в североизточната част на Мароко. Хората са били част от т.нар. иберо-мавританска култура.
Анализът на формите или изотопите на елементи, включително въглерод, азот, цинк, сяра и стронций в тези останки, показва вида и количеството на растенията и месото, които са консумирали, отбелязва Ройтерс. На мястото са открити останки от различни ядливи диви растения, включително сладки жълъди, кедрови ядки, шамфъстък, овес и бобови растения. Основната плячка, според откритите в пещерата кости, е била т.нар. гривест козирог.
"Преобладава мнението е, че диетата на ловците-събирачи се е състояла предимно от животински протеини. Данните обаче показват, че растенията са представлявали голяма част от менюто им", казва Зинеб Мубтахидж, докторант по археология в Института "Макс Планк" за еволюционна антропология в Германия и водещ автор на изследването. То са публикувано в изданието Nature Ecology & Evolution.
"Това е важно, тъй като се предполага, че вероятно няколко популации в света вече са започнали да включват значително количество растения в хранителния си режим" в периода преди развитието на земеделието, допълва съавторът на проучването Клервия Жау от Националния център за научни изследвания на Франция.