Ужасяващо разкритие: Левичарите са слуги на Дявола

Леонардо да Винчи, Микеланджело, Моцарт, Чарли Чаплин, Аристотел и Лейди Гага си служат повече с тази ръка

13 август е Световният ден на левичарите – повод да откроим 5 факта за тях, за които даже и те може да не са предполагали, пише Телеграф бг.

1. Животните не са изключение

Някога учените са смятали, че левичарството и десничарството са нещо, което е характерно само за хората, но не се наблюдава при животните. В края на краищата само хората изпълняват задачи, които изискват напреднали фини двигателни умения като писане, рисуване, закопчаване или плетене на една кука. Естествено е по-удобно да използвате доминиращия крайник в тях.

Последните проучвания обаче показват, че сред животните също има левичари. Например при кенгуруто те са повече от 90% от индивидите. Те използват лявата си предна лапа, за да намерят храна, да се грижат и да общуват с други роднини. Учените смятат, че това се дължи на характеристиките на мозъка им, който има по-развито дясно полукълбо.

Когато едно същество предпочита да използва едната половина на тялото си повече от другата, това се нарича страничност. Повечето горили и шимпанзета например са десничари като хората. А прилепите са предимно левичари - когато се катерят, те се придържат по-активно с лявата си лапа, отколкото с дясната. Повечето папагали също предпочитат да грабват храна с този крайник. И много жаби са левичари - за тях е по-удобно да атакуват плячката си отляво, отколкото отдясно.

Сред кучетата и котките също има левичари и десничари. Можете да разберете кой е вашият домашен любимец, като поставите храната му в буркан или кутия, в която той не може да пъхне главата си, и го принудите да лапа храната. Това ще ви позволи да видите кой крайник използва вашият домашен любимец. Изследванията показват, че 46% от котките са десничари, 44% са левичари и 10% са и двете лапи.

Дори и сред насекомите има левичари. Например, когато средиземноморска плодова муха се бие с представители на собствения си вид, тя използва левите си крака по-често от десните.

2. Опасни бойци

Френски антрополози са открили, че левичарите са само около 3% от населението в мирните примитивни общества. Но във войнствените племена техният дял вече достига 27%. Факт е, че левичарите имат предимство пред десничарите както в ръкопашния бой, така и във фехтовката.

В съвременния свят тази тенденция продължава: левичарите имат предимство пред десничарите в спортове като тенис, бокс и бейзбол. В крайна сметка едно силно ляво кроше, което повечето боксьори не очакват, е много ефективна техника. А топките, сервирани от необичайна за противника страна, се удрят много по-трудно.

В същото време, както показва проучване на специалисти от университета Дърам, левичарите се нараняват или дори умират, докато играят крикет почти два пъти по-често от десничарите. Просто защото предпазните средства не са предназначени за тях.

3. Имат си празник

Както вече казахме, празнува се на 13 август. Идеята да се организира специален ден за тях идва през 1976 г. от Дийн Кембъл, основател на Международната асоциация на левичарите.

Тази дата е откроена, за да привлече общественото внимание към трудностите, които изпитват левичарите в свят, доминиран от десничари. През цялото време те често са се сблъсквали с негативно отношение и дискриминация поради различията си с мнозинството.

На много езици по света, например на френски, холандски, норвежки, немски или китайски, думата „левичар“ често е синоним на изразите „тромав, неудачник, не като всички останали“.

Денят на левичарите е създаден, за да помогне на обществото да преодолее тези нездравословни стереотипи.

Един от начините да се забавлявате по време на него е предизвикателство, според което по време на празненството всички десняци трябва да извършват познати действия само с лявата ръка. Тогава те сами изпитват какъв е животът на левичарите, когато всички устройства, от компютърна мишка до чук, не са подходящи за тях.

4. Звезди

Левичарите съставляват около 10% от човешкото население, но сред тях има много известни хора. Например художникът Леонардо да Винчи е бил левичар - въпреки че е правил някои от бележките си с дясната си ръка. Неговите съвременници го наричат ​​"манчино" - италиански жаргон за левичари.

Неговият съвременник (и съперник) Микеланджело Буонароти също бил левичар, но от малък се принуждавал да използва другата си ръка, за да не се отличава от околните. Той използвал лявата си ръка само за работа, която изисква сила, като чукване, дърворезба и пробиване на мрамор.

Композиторът Волфганг Амадеус Моцарт и легендарният английски комик Чарли Чаплин са били левичари. А също и император Наполеон Бонапарт и философът Аристотел – той дори доказва на Платон, че това е вродено, а не придобито умение. А сред нашите съвременници - Лейди Гага и Барак Обама.

Но идеята, че левичарите са много по-креативни и по-умни от десничарите, която може да се намери в много сайтове, не отговаря на реалността. Проучване на повече от 20 000 души установява, че интелектуалните и творческите способности нямат връзка с това коя ръка използвате.

Чарлз Дарвин, Алберт Айнщайн и Джак Изкормвача често са изброявани като левичари в популярни сайтове. Но това също е мит: те са десничари, сори!

5. Преквалификация

Както вече споменахме, през по-голямата част от историята обществото е било изключително предубедено към левичарите. Така че в суровите средновековни времена се е смятало, че те имат връзка с дяволската сила.

И дори да не намесваме религията в проблема, хората с „алтернативна латералност“ са просто неудобни за обществото, тъй като се открояват и са смятани за неудобни и тромави. Поради това до средата на 20-и век в много страни е било обичайна практика те да бъдат преквалифицирани.

Сега, съдейки по проучвания, никой не прави това в Европа, Канада, САЩ и Великобритания, а техният брой в различни страни варира от 10 до 13% от населението. Но в много страни от Азия и Африка, главно в мюсюлмански страни, левичарите според различни оценки са по-малко от 6%.

Причината е проста: в тези страни те все още се преквалифицират насила.

Факт е, че в мюсюлманските култури, в части от Африка, както и в Индия и Индонезия, лявата ръка се смята за нечиста. И затова е изключително възмутително да се прави нещо важно с нея. И ако я подадете на някого, дори с желание да помогнете, това може да се приеме за обида.

В Китай и Виетнам левичарите също са силно недолюбвани и на студентите, които използват „грешната“ ръка, дори се отнемат точки по време на следването им. Но религията няма нищо общо с това - просто в тези страни не е обичайно да се откроявате твърде много. В Китай например делът на левичарите е едва 1–3%. Очевидно е, че там не са склонни да споменават тази своя черта по време на анкети.