Видовете маски и коя предпазва най-много от К-19?

N95 е най-ефективната, а името й значи, че блокира 95% от най-малките частици

Предпазните маски се превърнаха в емблема на борбата с COVID-19. Някои хора ги носят доброволно, други са принудени от големи глоби. Така или иначе - те са основна част от процеса за справяне с кризата. Но какъв тип маска да изберем, за да сме най-предпазени?

Маските, които предлагат най-голяма безопасност са N95 и медицинските маски. Но те са изключително малко и трябва да бъдат запазени единствено и само за медиците, които имат най-голяма нужда от тях, докато се борят с COVID-19 на първа линия, пишат от The New York Times.

Също така трябва да имате предвид, че от маската има ефект само ако се носи правилно - тя трябва да е плътно прилепнала върху носа и под брадичката, без да има пролуки.

Трябва да носите маската си през цялото време докато сте навън и да не я мърдате нагоре и надолу. И въпреки че нито една маска не е 100% eфективна, тя може да помогне на вас и на другите да се предпазите от вируса в комбинация с другите предпазни мерки, като социалната дистанция и редовното миене на ръце.

Ето няколко вида маски, които се предлагат и нивото на защита, които предлагат.

N95

Най-често срещаната маска е N95. Тя е и най-ефективната, а името й значи, че блокира 95% от най-малките частици (0.3 микрона), които ни атакуват. Те са и най-трудни за спиране. Само за сравнение, косата на човека е с размер между 700 и 100 микрона.

Тези маски са изработени за еднократна употреба от полиестер и други синтетични влакна, включително слоеве от заплетени влакна, които действат като филтри, за да затруднят преминаването на частиците.

За да бъдат най-ефективни, трябва да се уверите, че няма отворени пространства между маската и лицето ви.

Много медици провеждат въздушен тест, за да се уверят, че маската им пасва перфектно.

Ако имате брада, маската няма да пасне добре. Тя не е с подходящ размер и за деца.

Този тип маски имат и винтил, който прави дишането с тях по-лесно. Но въпреки че са най-ефективни, маските с клапани не трябва да се използват в области, които са предназначени да бъдат стерилни, като болничните операционни зали.

Медицински маски

Медицинските маски са няколко вида и са по-малко ефективни от N95. Те филтрират между 60% и 80% от малките частици.

Ако ги носим правилно, те могат да предотвратят разпространяването на COVID-19, като уловят капчиците, когато кихаме или кашляме.

Те са направени от слоеве дишеща синтетична материя, наподобяваща хартия, която е изрязана в правоъгълна форма и има плисета, за да се разшири и да прилегне по-плътно около лицето ви.

Медицинските маски са за еднократна употреба - те могат да бъдат използвани само веднъж. Въпреки че могат да ви предпазят от големи капчици и пръски, по-слабото им прилягане към лицето е отчасти това, което ги прави по-малко ефективни от N95.

Маски, ушити вкъщи

В цял свят маските са дефицитна стока, особено за медиците. За това много хора започнаха да шият свои собствени предпазни средства. Ефикасността на една домашна предпазна маска зависи от материята и начина по който е ушита.

Понякога, тя може да ни предпази толкова, колкото обикновена медицинска маска. В крайна сметка, каквото и да е предпазно средство е по-добре от никакво.

За да е добра една ръчно направена маска, трябва да се използва материал, който е достатъчно плътен, за да улавя вирусни частици, но и да се диша достатъчно лесно пред него.

Можете да използвате материали като тежка памучна тениска, фланела или плътно изтъкана кърпа за съдове. Материал, който прозира възможно най-малко, вероятно ще предложи най-добрата защита.

Маската, направена вкъщи, трябва да има минимум два слоя, допълнителни ластици и да покрива както носа ви, така и да минава под брадичката ви.

Домашни маски с филтри

Някои маски ушити вкъщи могат да имат и джоб, в който да се поставя филтър.

За целта са тествани филтрите за кафе и хартиените кърпи. Един експеримент установява, че два слоя хартиени кърпи блокират между 23% и 33% от 0,3-микронни частици.

Хората експериментират с филтриращи материали, включително въздушни филтри и вакуумни торби. Те могат да бъдат ефективни, но могат да представляват и риск. Много от тях не са дишащи.

Могат да съдържат и вредни влакна, които може да вдишвате. Също така, човек не се нуждае от нивото на филтрация, което тези материали осигуряват.

За да е добра една маска се уверете, че и има слой памук или подобен материал от двете страни на филтъра.