Ядрени инциденти, по-тежки от Чернобил (ВИДЕО)
Най-мощните атомни бомби са тези, за които не сме чували
Някои от най-катастрофалните ядрени инциденти са тези, за които никога е сме чували. Когато се замислим за ядрено бедствие, обикновено се сещаме за Чернобил или Хирошима и Нагасаки. Колкото и опустошителни да са те, по време на Студената война враждуващите сили провеждат ядрени опити, чиито резултати са били със същите, ако не и с по-лоши последици от ядрените инциденти и детонации, които доминират в учебниците по история, пише vesti.bg.
Ядрени тестове на атола Бикини
Между 1946 и 1958 г. САЩ извършват 23 ядрени тестове на отдалечения тихоокеански атол Бикини. Сред тези опити е и Касъл Браво, който САЩ извършва през 1954 г. и е най-мощното ядрено устройство, което страната някога детонира. То е 1000 пъти по-мощно от бомбите, пуснати над Хирошима и Нагасаки и предизвиква разпръскване на радиоактивни частици, които достигат чак до Австралия, Индия и Япония.
След Касъл Браво жителите на съседните атоли е трябвало да бъдат евакуирани, но това не е било достатъчно, за да бъдат в безопасност. След детонациите жителите на атолите съобщават за увеличение на заболелите от рак и на новородените с увреждания. Принудителното изселване е критичен момент в ядрените тестове на САЩ, въпреки че е спорно, колко точно американците са били загрижени за местното население. Жителите на атола Бикини са изпратени на съседни атоли, които обаче не са пригодени за толкова голямо население и хората гладуват.
Освен това, въпреки уверението, че местните ще могат да се върнат по домовете си след опитите на военните, точно тези опити правят атола негоден за обитаване. Замърсяването на водата и почвата правят риболова и фермерството там невъзможни. До ден днешен нивата на радиация там са прекалено високи за безопасно обитаване.
„Мръсният Хари“ в Невада
През декември 1950 г. президентът Труман установява Най Каунти, местност в Невада с единствената цел – провеждане на ядрени опити. В крайна сметка правителството тества там цели 928 ядрени бомби, предимно подземни, въпреки че много хора съобщават, че са виждали облаци във формата на гъба от надземни тестове.
Работещите на полигона нарекли една особено силна бомба „Мръсния Хари“ заради огромни брой отлагания на ядрени частици след нейната детонация. Жители на щата пък съобщили, че експлозията е направила небето „красиво червено“ и е оставила „метален вкус на въздуха“. Друга експлозия, наречена „Седан“ е оставила невероятно голям кратер и е заразила повече жители на САЩ от всеки друг опит в историята на страната.
Днес полигонът е отворен за посетители, но някои неща остават тайна – посетителите не могат да носят фотоапарати и мобилни телефони, може би защото все още се провеждат опити там.
„Цар Бомба“
През октомври 1961 г. СССР детонира „Цар бомба“ най-мощното, създадено от човека, взривно вещество в човешката история. Детонирана е на нос Сухой на Северен остров, край бреговете на Северозападна Русия. Гъбовидният облак е бил огромен – седем пъти по висок от връх Еверест. „Цар Бомба“ е била три пъти по-мощна от Касъл Браво и 1570 пъти по-мощна от бомбите пуснати над Япония от американците.
Въпреки, че СССР се опитва да модифицира бомбата така, че радиоактивните отлагания да нямат толкова голямо влияние върху околната среда, тя унищожава всички сгради в село Северни и прекъсва радиокомуникациите за един час.
Дъжд от мъртва риба
Франция провежда ядрени опити на два атола във Френска Полинезия от 1966 до 1996 г. въпреки протестите на Полинезийската териториална асамблея. Първата тествана бомба изсмуква цялата вода от лагуната на атола и върху самият атол започва да „вали мъртва риба“, твърди Грийнпийс. Бомбата разпръсква радиоактивни частици до Перу и Нова Зеландия.