Знаете ли защо традицията повелява да се яде шаран на Никулден
От легендите за Свети Николай шаранът се смята за жертвена риба и трябва да присъства на Никулденската трапеза
В период на Коледните пости сме, когато не се консумират животински продукти. Позволено е да се яде риба само на Никулден - 6 декември. Традицията повелява на трапезата задължително да има шаран.
Защо се яде шаран на Никулден?
Традицията да се яде шаран на 6 декември е свързана с легендата за Свети Николай Чудотворец, който е сред най-почитаните християнски светци - покровител на рибарите, моряците, банките и банкерите.
Николай Мирликийски е роден през III в. в Патара, днешна Мала Азия. След праведен монашески живот е избран за архиепископ на град Мир, Ликийска област. Още от дете Свети Николай е пример за аскетизъм и добродетелност. Отказва се от материалните блага и ги раздава на бедните. Мощите му днес се пазят в италианския град Бари.
Легендите за Свети Николай
Свети Николай пътувал до Божи гроб, когато силна буря застигнала кораба и убила един от моряците. С искрена молитва към Бог, Николай успокоил морето и възкресил убития моряк.
Според друга легенда веднъж Свети Николай бил в морето с лодката си, когато се разразила силна буря и пропукала дъното й. Свети Николай бръкнал с ръка във водата и извадил шаран, с който запушил пукнатината в лодката. Така спасил другите спътници от удавяне. Оттогава възникнал обичаят в деня на светеца да се жертва шаран.
Най-популярната легенда разказва, че в град Патара живял уважаван и заможен гражданин, който изведнъж се разорил и не можел да омъжи трите си дъщери.
За да му помогне, Свети Николай му подхвърлил кесия със злато в дома. Когато се събудил сутринта, бащата не можел да повярва на чудото от блесналите жълтъци насред стаята.
Скоро омъжил най-голямата си дъщеря за благороден младеж. Минало време и Свети Николай подхвърлил още една кесия с жълтици в дома на разорения баща.
Втората дъщеря също била задомена успешно. “О, Боже, покажи ми този таен благодетел!” молил се бащата. Желанието му се сбъднало. Една тъмна нощ бащата дочул как се отваря прозорецът и през него за трети път полетяла кесия със злато.
Стопанинът скочил, затичал се към непознатия и разпознал в него Свети Николай. Коленичил пред него и казал “Ако не беше те пратил Господ да ни спасиш, аз щях да стана крадец или просяк. Благодаря ти, че ме спаси от грях!”
По-късно разореният баща станал рибар и целувал всяка хваната риба с думите “На Свети Николай Чудотворец!”
Оттогава всяка година на 6 декември ядем риба и най-вече шаран, което символизира силата и добротата.
Шаранът - жертвена риба за трапезата на Никулден
От легендите за Свети Николай шаранът се смята за жертвена риба и трябва да присъства на Никулденската трапеза. Затова празникът се нарича и “Рибен Свети Никола”. Шаранът трябва задължително да е прясно уловен и с люспи.
Люспите на шарана
Люспите на шарана носят специална символика и са свързани с някои поверия. Ето най-популярните сред тях:
* Люспите на шарана носят пари и късмет. Колкото повече люспи има шаранът, толкова по-голямо ще е богатството.
* Не бива да се сервира риба без люспи на Никулден, защото годината ще бъде бедна за семейството.
* Когато се чисти шаранът, трябва много да се внимава да не паднат люспи на земята. Ако паднат, трябва веднага да се вдигнат и никой да не ги настъпва, защото ще си “стъпче” късмета и богатството.
* Люспите не бива да се изхвърлят, а се събират, за да се поставят на трапезата на Рождество. След Коледа люспите се изгарят или се пазят до следващия Никулден, когато се изгарят или изхвърлят в течаща вода, но не и в болкула.
* Няколко люспи от шарана трябва да се сложат в портфейлите, за да носят късмет и пари на притежателя. На следващия Никулден се пускат по течаща вода и се сменят с нови люспи до следващата празнична трапеза.