Политолог издаде плашеща цифра за изборите наесен, кабинетът ще катастрофира, ако...

Според него личностите имат голямо значение, но зад тях винаги трябва да стоят големите партии

Говорим за статична картина на политическата сцена в последния месец. Няма сериозна динамика в електоралните нагласи. Разбира се, трябва да уточним две по-важни неща, които може би не се забелязват.

Това заяви в ефира на БНТ политологът Димитър Ганев от агенция „Тренд“, която излезе с ново социологическо проучване.

„Да, правителството задържа своята положителна подкрепа, но има тримесечен ръст на отрицателните нагласи и оценки за работата на кабинета“, каза той.

По думите му вече за трети пореден месец, делът на хората, които казват, че биха упражнили правото си на вот на следващи парламентарни избори, намалява.

„Активността при нови парламентарни избори, ще имаме по-ниска активност, отколкото на предния вот. Предните два избора бяха с рекордно ниска избирателна активност“, призна още той.

„Когато сглобката стана реално в началото на юни, проведохме изследване и там се видя ясно ефектът върху ПП/ДБ. Подкрепата за тях ерозира с 4-5%. Сега не се вижда съществена промяна от спадът тогава. Има все пак има няколко стотни надолу“, каза Ганев.

Според него вече виждаме най-твърдите ядра на партиите и именно заради това не се вижда голяма промяна на цифрите в проучванията.

„Тези хора не променят така лесно избора си“, добави политологът.

По думите му картината на местните избори няма да е много по-различна.

„При местни избори очакваме по-висока избирателна активност, от тази за парламентарни. Винаги, когато има мажоритарен вот, това дава допълнителна мотивация на определени групи“, каза той.

„На второ място, не трябва да забравяме, че кметски избори са мажоритарни, и кандидатът на една партия, може в едно населено място да повиши резултатът на една партия, ако е харесван, или да го понижи, ако не е. Ако видите разпределението в различни общини, ще видите, че в София резултатът на ПП/ДБ е много по-висок, отколкото в една по-малка община с размерите на Сливен, Ямбол или Добрич“, уточни политологът.

Според него личностите имат голямо значение, но зад тях винаги трябва да стоят големите партии.

„Ако ДПС беше в опозиция, това щеше да увеличи изолацията й, докато сега тя е фактор. Долепяйки се до ПП/ДБ малко или много ДПС излезе от изолацията“, смята Ганев.

„Сглобката е в следствие от изборите на втори април. Като минат изборите през октомври, ще имаме нова политическа ситуация в България с нови баланси. Например, ако ГЕРБ се представи по-добре от ПП, тогава от ГЕРБ може да започнат да преговарят за нови правителствени баланси. В момента цялата изпълнителна власт се държи от ПП“, заяви Ганев.

Според него при нова ситуация и силен резултат на ГЕРБ може да се постави въпросът за промяна на конфигурацията, в посока на повече лица, свързани с ГЕРБ на ръководни позиции.

„Тогава ще се види дали уговорката, направена в началото, а именно – Габриел оглавява същият кабинет, със същите министри, ще остане или ще бъде ревизирана. Може да има сериозна промяна в състава на МС“, завърши политологът.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук