Терзиев се хвана за главата заради битката за София, оказа се, че...
Камък да вдигнеш – излиза проблем, смята кандидатът на обединението ПП-ДБ
Кандидатът за кмет на София от ПП-ДБ ("Спаси София") Васил Терзиев твърди, че София е град, където който и камък да вдигнеш, отдолу ще излезе проблем.
"Това ще се промени", заявява той категорично в интервю за БГНЕС.
"Бюджетът е една от първите задачи, с които ще се захванем още след изборите. Смятам да дадем добър пример за това какво да очакват гражданите откъм разработването на бюджета", казва Терзиев.
Според него при големите инфраструктурни проекти трябва да се види каква е проектната готовност и дали всичко заложено в капиталовата програма може да се изпълни.
"Средно 70% от капиталовата програма се изпълнява, като това включва метрото, чиято успеваемост е много по-висока, но за всичко друго е около 50%", настоява той.
По думите му е необходим е по-ясен процес при вземането на решения по проектите, идващи от районните кметове.
"Трябва да избегнем фаворитизирането на определени райони за сметка на други и да увеличим това, което те биха получили, тъй като в момента то е абсурдно ниско", допълва кандидатът за кмет.
"В момента средствата, с които районните кметове разполагат са около 300-400 хиляди лева за текущи ремонти, 10 хиляди за култура, 50-60 хиляди лева за поддръжка на детски площадки. Това няма как да сработи", отсича той.
На въпрос кои са важните инфраструктурни проекти на София, Терзиев отговаря:
"Околовръстният път да бъде завършен. Свързването на Северната тангента и околовръстното с "Обеля" и "Люлин". Булевард "Копенхаген", ул. "Филип Куте". Вътрешните и външните рингове на града трябва да бъдат оформени, за да може да се олекоти трафика, който минава през центъра и ключовите места на града.
Доизграждането на метрото е също част от тези проекти. Канализацията е друга наболяла тема на столицата. Не е нормално град като София, който има претенции да бъде модерна и европейска столица, да има толкова много райони, които страдат от проблеми с канализацията. Във всеки един квартал трябва да има т.нар. "зелени оазиси".
Това са уредени места, където семействата с деца да могат спокойно да отидат, да има спортни съоръжения за всички възрастови групи. В момента почти всички площадки са за деца до 12 години".
Според Терзиев тротоарите и улична инфраструктура трябва да бъдат направени веднъж като хората
"А не ги ремонтираме на всеки две години. Нашият нов стандарт трябва да бъде ремонт от първия път. Не може за 4 години да се построи огромна бетонова джунгла, а да не могат да се построят няколко детски учебни заведения. Нашият фокус би бил върху детските градини, разширение на текущите, построяване на нови, довършване на започналите проекти", споделя той.
Васил Терзиев твърди, че най-доброто лекарство е прозрачността:
"Кметът и администрацията имат една голяма трибуна, от която да си комуникират с всички заинтересовани страни и да дадат гласност на идеите, а когато има и публичен натиск, да бъде взето решението, което ще е в публичния интерес".
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук