На 24 юли през 1974 г. в енергийната мрежа на Народна република България е пуснат първият ток, произведен в АЕЦ Козлодуй. 

АЕЦ Козлодуй е действаща ядрена електроцентрала в България. Разположена е на брега на река Дунав, на 5 км източно от град Козлодуй и на 200 км северно от София. Това е единствената българска атомна електроцентрала и най-голямата в региона. Строежът  започва на 6 април 1970 г., а официалното откриване е на 4 септември 1974 година. 

 През 2002 г. медиите обявиха, че страната ни вече ще изнася ток за Турция по два далекопровода. Предстоеше пускането в действие на нов 400-киловолтов електропровод от ТЕЦ "Марица-изток 3" за южната ни съседка. Основният инвеститор в обекта бе Националната електропреносна компания (НЕК).  

Новият електропровод е втората магистрална връзка между електроенергийните системи на България и Турция. Изграждането му започна през април 2001 г. успоредно на съществуващия електропровод от "Марица-изток 3" до Бабаески. Новото съоръжение обаче е с много по-голям капацитет и стига до подстанция Алибейкьой край Истанбул.  В съответствие с постигнатата спогодба между НЕК и турската електрическа компания ТЕАШ износът на ток по новата линия ще бъде в обем около 4 млрд. киловатчаса годишно при максимална мощност 700 мегаватастана ясно тогава.

Източник: "Марица"