Най-абсурдните суеверия за петък 13-и

Някои хора смятат, че ако на петък 13-и на масата седнат 13 души, нещо лошо ще се случи

Открай време петък 13-ти всява страх и тревога, а корените на тези суеверия са все още неизвестни. Някои търсят обяснение в християнската религия, други го намират в скандинавската митология. Трети просто отказват да ходят на работа и да шофират, дори не стават от леглото.

Ето едни от най-смешните, абсурдни и шантави суеверия за петък 13-и:

Някои хора смятат, че ако на петък 13-и на масата седнат 13 души, нещо лошо ще се случи. Това се свързва с Тайната вечеря в Библията, на която Юда Искариотски е бил последният, тринайсти, настанен на трапезата.

Във Франция пък разказват как година след събиране, на което имало 13 гости, един от присъстващите починал. Така се родило суеверието, че никога не бива да се канят точно 13 гости, за да не бъде някой от тях преследван от проклятието.

В някои краища на света смятат, че ако бебето се роди на петък 13-и, ще бъде нещастно цял живот. Най-суеверните майки са готови на всичко, за да не родят на фаталната дата.

Да счупиш огледало на петък 13-и е много по-страшно, отколкото във всеки друг ден, защото във фаталния ден счупеното огледало носи не 7, а цели 13 години нещастие.

Най-суеверните хора избягват непознатите на петък 13-и. Те съветват никога да не разговаряте с непознат на този ден, защото може да ви урочаса и да ви се случи нещо лошо.

Най-добре е на този ден да не обръщате внимание на цифрите около вас, защото ако видите числото 13 някъде, това ще ви донесе много лош късмет.

Не пътувайте на петък 13-и - това е едно от най-разпространите суеверия за петък 13-и. Ако тръгнете на път в този ден, лошият късмет ще ви преследва навсякъде.

Защо суеверията за петък 13-и толкова дълбоко се загнездват у нас? Според Томас Гилович, декан на катедрата по психология в Корнелския университет, мозъкът ни е прекалено добър в асоциациите.

„Ако нещо лошо Ви се случи в петък 13-и, двете неща ще останат завинаги свързани за Вас и ще забравите всички останали дни с фаталната дата, когато нищо не се е случило“, обяснява феномена на „лошия късмет“ той.