През 1939 г. Факира Мити, бащата на Емил Димитров грабва „Златният ключ” в Париж

Майката на Емил Димитров Мадам Сизи била асистентка и муза на магьосника до края на дните му

През 1939 г. Факира Мити, бащата на естрадната ни звезда от близкото минало Емил Димитров, става носител на голямата награда “Златният ключ” на международния фестивал на илюзионистите в Париж. Прави гастроли в Югославия, Чехословакия, Румъния, Съветския съюз. Неговата “колекция” от илюзии непрекъснато се обогатява. След едно посещение в Холандия се връща с нови фокуси, които допълват известните му до този момент умения.

Половин век продължава своята кариера на известен български маг и за нея той е носител на Народен орден на труда - златен, почетен член е на Клуба на илюзионистите в България. Заради уникалните си способности и известност е любимец на Тодор Живков.

Бащата на Факира Мити - Димитър, тръгва от Лясковец, Великотърновско. Заедно с жена си са имали 11 деца и както повечето свои земляци, и той се препитавал от градинарство. Имал градини край Долна Оряховица, но решава да замине за Австрия, за да припечели. Установява се в българската колония край Виена и скоро започва да печели добре. Идва си в България само по коледите, а когато решава, че е събрал достатъчно средства, се връща и купува земя от турските изселници в Павликени. 
С 2000 дка земи и 800 дка гори Димитър става доста заможен земеделец и 

има възможност да изучи и осигури всичките си деца

Най-големият му син - Димитър, завършва търговската гимназия в Свищов и се захваща с търговия със зърнени храни, превозвани с шлепове от Русе. Но поради фалита на австрийската банка, където е вложил парите си, неговата фирма претърпява доста загуби. Той успява да спаси имотите си, като ги продава, а след това купува обратно. Разпределя ги между сестрите и братята си, за да могат да се изучат и замогнат.

Димитър става телеграфист, жени се за Атанаска от Плевен, имат три деца: Димитър (Факира Мити), Юли и Мирослав. Артистичните занимания на Юли са не по-малко важни от тези на неговия брат - Мити. Дълги години имал състав от буфосинхронисти, с които е обикалял страната. 
Мити завършва, но не го интригуват нито икономическите науки, нито търговията. Светът на загадъчното и необяснимото го привлича повече, отколкото реалните възможности да устройва живота си, а театърът със своята магия го кара да търси своето място в него. Издирва и чете окултни книги и 

още като ученик се интересува от телепатията и хипнозата

По това време илюзионизмът в България се ограничавал до простите фокуси на карагьозчиите, служещи за забава пред палатките на цирковете за привличане на публика. Новите постижения в тази област са били непознати и малко са зрителите на подобни гастроли на магове от чужбина. Тогава в Плевен пристига известната румънска илюзионистка

Мадам дьо Теп и дава сеанси в тогавашното кино “Одеон” 

Мити е привлечен от нейните умения, номерата й му харесват и той решава лично да се запознае с нея. Споделя с Мадам дьо Теп желанието да стане маг и след приключването на гастролите й заедно заминават за Букурещ. Там Мити изучава илюзионистките умения. 



Като истински факир той забива игли в тялото си, допира с езика си нажежено желязо. Става един от основоположниците на илюзионизма в България и до края на живота си е известен с артистичното си име Факира Мити. 

Негови ученици са Астор и Мистър Сенко

Салоните са пълни за неговите сеанси и не е имало град или по-голямо село, където да не е бил и да не е изнесъл представления. Неговият брат Мирослав често го е придружавал на гастролите му и е бил негов касиер.

“Мити сам подготвяше реквизита за своите представления и осигуряваше своите помощници и асистенти - разказва неговият брат Мирослав. - На сцената беше абсолютен професионалист - владееше винаги ситуацията и хората се тълпяха да го гледат само като видеха името му на афиша. Обичаше при сеансите си по телепатия да си избира човек от публиката, който е най-силен медиум. Не знам как го разпознаваше, но никога не грешеше - избраният от него точно предаваше мислите му и това предизвикваше голям интерес”. 

Мити владеел и вентрологията - изкуството да “говориш със стомах” 

С две кукли - Иванчо и Ганчо, говорещи помежду си с различни гласове, всъщност диалогът се водел от него дори без да си отваря устата. 
Личният живот на Факира Мити е свързан с неговата работа - и двете му жени са част от екипа му. Първата му жена - Марита, е хиромантка, с нея остава кратко време и се разделят. Според негови близки - защото не са имали деца. 

По-късно се запознава със Сийка, момиче, което живее в Плевен през две улици от тях. Тя още учи в гимназия, но го покорява с красотата си и той я избира за своя асистентка. Това е бъдещата Мадам Сизи (или Сиси) - известната негова асистентка и съпруга, която остава с него до края на дните му.

Сизи участвала в най-известните му сеанси по хипноза и телепатия, 

а също и в един много сложен номер - като Хари Худини успявала, затворена в сандък и завързана с вериги, да се освободи и да излезе. Били винаги заедно - и в работата, и в живота. Били много сплотено семейство и вероятно много силна е била връзката помежду им. Може би не е случайно, че починали почти едновременно.

Семейството има двама сина - Юли, който също става илюзионист, и Емил - известният наш естраден изпълнител. От малки децата на артистичната фамилия заживяват с атмосферата на театъра и той остава тяхна съдба до края на живота им. Юли поема по стъпките на баща си като Мити-син и придружава навсякъде известния си баща със своя програма и фокуси, както и участва във фокуси на баща си.

Емил проявява своята музикална дарба още като малко момче. Баща му го насърчава да се занимава с музика - купува му акордеон, намира му учител. Следи по-късно неговата кариера на певец и го подкрепя винаги и за всичко. Още в началото на 60-те години внезапният и стремителен възход на аматьора Емил Димитров всява смут сред чиновниците в културата и в музикални кръгове у нас.
Едни са шокирани от спонтанната поява на певеца направо “от нищото”, извън контролирани канали за производство на културни продукти за масово потребление. В естрадните хитове на Емил Димитров комунистическата власт е съзряла подривни послания, много по-опасни от хумористичните песнички на Сашо Сладура. При внимателен прочит в текстовете им се откриват откровени призиви към “нездравите” елементи в обществото. Това било подбудителство към антинародни, антидържавни и антикомунистически прояви.

По това време Факира Мити вече е известен и любим илюзионист не само в България, но и в чужбина. За своите умения получава не само аплодисменти, но и награди. 
Факира Мити умира през 1989 г. Последователите му и днес удивляват със своето майсторство публиката, а повечето от тях - като Астор, са ненадминати с майсторството на своите илюзии.

Поли БОЯНОВА

  • Категории: Над 55
  • Тагове: