Обрат със сагата около Кристина, заклала двете си деца в Сандански
Апелативният съд в София назначи нова комплексна съдебно-психиатрична и психологична експертиза на подсъдимата
Апелативният съд в София назначи нова комплексна съдебно-психиатрична и психологична експертиза на санданчанката Кристина Дунчева, която е обвинена за убийствата на двете си малолетни деца. Вещите лица, на които е възложена експертизата, ще трябва да отговорят на въпроса дали подсъдимата е в състояние да участва в процеса, воден срещу нея.
Това определиха на днешното първо заседание апелативните съдии, които разгледаха жалбата на защитата на подсъдимата.
На 3 юни 2024 г. Окръжният съд в Благоевград постанови доживотен затвор за Кристина Дунчева без право на замяна. Поради наличието на множество факти, касаещи личния живот на подсъдимата, нейния съпруг и близки на жертвите, съдът гледа делото при закрити врати. Така протече и днешното заседание в САС – София, по което докладчик е съдия Петър Гунчев.
България ще побеснее: Кристина, заклала двете си деца, с шокиращо искане
„Делото бе отложено за 7 април, тогава ще бъде представено заключението от новата комплексна експертиза“, заяви за „Струма“ адвокат Павлин Куюмджиев, който защитава младата жена.
Доживотна присъда
Припомняме, че 34-годишната санданчанка бе осъдена на доживотен затвор за жестокото убийство на двете си деца. Присъдата постанови на 3 юни 2024 г. петчленен състав на Окръжен съд – Благоевград с председател Атанас Маскръчки.
Кристина Дунчева бе призната за виновна за това, че на 19 ноември 2020 г. в дома си в Сандански е убила по особено жесток и мъчителен начин 3-годишната си дъщеря Ивон и 5-годишния си син Васил. Съдът й наложи най-тежкото наказание – доживотен затвор без право на замяна при специален режим.
Младата жена бе осъдена да изплати обезщетение от 700 000 лв. на бащата на децата Георги Трайков, с когото живеели на семейни начала. Между тях имало чести конфликти.
Спор за децата
Няколко месеца преди престъплението Кристина се прибрала с децата при своите родители. После обаче се върнала обратно при мъжа си. Подала иск до съда за защита от домашно насилие. Георги пък внесъл иск за родителски права, защото смятал, че Кристина не може да се грижи за децата им, и делото било насрочено за 20 ноември 2020 г.
На 19 ноември двамата се скарали, но той излязъл, а тя останала сама с децата. Около 17,30 ч. Кристина извадила от шкаф в кухнята 3 домакински ножа. Взела един, насочила се към Ивон и Васил и им нанесла множество силни удари с ножа. Първо нанесла удар в шията на 5-годишния си син, а след това на 3-годишната си дъщеря, след което продължила да ги наранява и накрая седнала до убитите си деца.
По-късно Георги опитал да се прибере, но установил, че вратата е заключена. Извикал бащата на Кристина, сестра си и пред тях я разбил с крак. Видели потресаващата гледка – децата бездиханни, целите в кръв, а до тях седяла майка им.
Съдебно-медицински експертизи доказаха, че всяко от децата имало над 30 прободно-порезни рани, предимно по шията и гърдите.
Отговорна за действията си
Според вещите лица, изготвили на първа инстанция комплексната съдебно-психиатрична и психологична експертиза, Кристина Дунчева не е била в състояние на физиологичен афект по време на престъплението. При нея не се установява психично или друго заболяване, освен личностно разстройство – емоционално нестабилна личност. То не е психична болест и не може да бъде приравнено към продължително разстройство на съзнанието по смисъла на Наказателния кодекс.
Дунчева има изградена и съхранена психична годност, като може да участва пълноценно във фазите на наказателния процес и да носи наказателна отговорност, прецениха лекарите. Тя бе настанена в затворническата психиатрична болница в Ловеч, където бяха извършени експертизите. В рамките на самия процес бяха извършени допълнителни комплексни съдебно-психиатрични и психологични експертизи, които потвърдиха първоначалните, че младата жена не е невменяема.
Според адвокатите на Кристина Дунчева, Окръжен съд – Благоевград не е взел под внимание събрани доказателства и експертни заключения по делото, които доказват, че тя има сериозни дефицити в личността и не е осъзнавала какво върши.
„Изненадани сме, защото по делото има множество доказателства и множество факти, събрани от защитата в хода на делото, които следваше да обусловят някакъв друг вид наказание или да доведат до отпадане на наказателната отговорност“, счита адвокат Павлин Куюмджиев.
На Кристина са направени три психиатрични експертизи – една в Благоевград, непосредствено след убийството на децата, втора в затвора в Ловeч и трета – от 7-членен експертен състав в София. Две експертизи посочват, че жената има психично разстройство и не е осъзнавала какво върши.
Взривна реакция
„Според седморната експертиза става въпрос за взривна реакция на кумулирания афект. При нея има натрупана емоционална нестабилност, има дисоциативно разстройство“, допълни адвокат Павлин Куюмджиев.
В нашето наказателно право има физиологичен афект, но не и кумулиран, въпреки че проявите са идентични. Психолозите и психиатрите твърдят в експертизите, че Кристина има остри дефицити, но това науката не третира като болестно състояние.
Личността била на границата между нормалното и психичното заболяване и тази граница било възможно да се прескача. Двамата защитници недоумяват как може здрава жена да преодолее майчиния инстинкт, който е най-силният, заедно с този за самосъхранението.
Обясняват си го с нейното моментно състояние на взривна реакция на кумулирания афект.
„Това, което трябва да се направи, е да се прецени дали съдим едно болно и обременено лице, или съдим един здрав човек. Това, че деянието е ужасно, няма никакъв спор, затова ние не коментираме авторството му.
Коментираме единствено това дали тя е била екстремно улеснена, както посочват експертите, дали е имала други обстоятелства, които са я улеснили да извърши това деяние, и условията, в които то е било извършено“, поясни адвокат Павлин Куюмджиев след доживотната присъда на първа инстанция.
Какво ще бъде заключението на лекарите специалисти от новата комплексна експертиза, предстои да разберем.
В момента Кристина Дунчева се лекува в затворническата болница в Ловеч. Тя е преместена там от Сливенския затвор малко след присъдата на Окръжен съд – Благоевград.
Последвайте ни
0 Коментара: