Скандално решение за баба Веска, която уби мъжа си в Труд и отиде на работа

Върховните магистрати смятат, че целите на наказанието могат да бъдат постигнати и с по-ниско наказание и за това й намаляват присъдата от седем на шест години лишаване от свобода

Върховният касационен съд намали от 7 на 6 години присъдата на Веска Хаджиева, която беше призната за виновна в това, че на 13.01.2019 г., в село Труд, умишлено е умъртвила съпруга си Костадин Хаджиев. В останалата част решението на Пловдивския апелативен съд е оставено в сила.

Делото беше разгледано от ВКС след жалба срещу решение на Апелативния съд, който от своя страна намали първоначално определеното от окръжните съдии наказание на Веска Хаджиева от 9 на 7 години лишаване от свобода.

И пред касационната инстанция защитата поддържаше тезата, че подсъдимата е действала в условията на превишаване пределите на неизбежната отбрана.

По време на съдебното заседание апелативните съдии назначиха допълнителна комплексна съдебнопсихиатрична и психологична експертиза. С оглед заключението на вещите лица и подробен анализ на всички останали доказателства по делото, съдът прецени, че не са установени данни за наличие на уплаха и смущение у Веска Хаджиева по време на убийството.

Няма и основание да се приеме, че тя е действала в състояние на афект. Според пловдивския съд, в случая не може да се приеме и наличието на неизбежна отбрана. Това е така, понеже умъртвяването на Веселин Хаджиев е извършено след като агресията, проявена от него спрямо жена му, вече е била прекратена. Той се е намирал паднал на земята и дезориентиран.

В решението си върховните магистрати посочват, че Апелативният съд е изпълнил задължението си да провери фактите по делото. Провел е допълнително съдебно следствие и изцяло е проследил установената хронология на събитията във фаталния ден.

Точно е определил момента, в който нападението спрямо Веска е прекратено. Изцяло е споделено становището на пловдивските магистрати, че убитият е бил лишен от възможността да поднови нападението си или да го довърши и това негово състояние е било видимо и възприето от Хаджиева.

Посочено е, че предходните инстанции подробно са обсъдили всички съотносими обстоятелства и са стигнали до правилния извод, че след като подсъдимата е седнала върху корема и гърдите на починалия е последвало душене, довело до смъртта му, а тогава вече спрямо нея не е било осъществявано непосредствено противоправно нападение.

Върховният съд е приел, че жалбата е частично основателна само в частта за справедливостта на наложеното наказание.
Данните по делото сочат, че съпругата е малтретирана от мъжа си години наред, като насилието му е ескалирало след смъртта на сина им. Агресията на Костадин е проявена и в момент, предшестващ престъпното посегателство.

Веска Хаджиева е с чисто съдебно минало, с влошено здравословно състояние. Въпреки, че живеела в среда на домашно насилие, тя не е спряла да работи. Има добри характеристични данни. Проявила е разкаяние и преоценка на престъпното си поведение. Изброените смекчаващи обстоятелства намаляват значително личната степен на обществена опасност на жената. 

Върховните магистрати смятат, че целите на наказанието могат да бъдат постигнати и с по-ниско наказание и за това й намаляват присъдата от седем на шест години лишаване от свобода.

БЛИЦ припомня, че цялата област Пловдив остана изумена, когато преди време гръмна новината, че изтормозената жена от Труд е убила мъжа си. Драмата има предистория. Когато преди години починал синът на семейството, съпрузите се отдалечили един от друг.

Костадин постоянно тероризирал жена си, водил в семейната спалня любовницата си. Веска разбрала, че той е преписал къщата им на изгората си. Един ден проблемът ескалирал, двамата се скарали, докато Костадин бил в банята на двора. Костадин я заплашвал, че ще я убие.

Двамата се скарали, сборичкали се, мъжът паднал на земята и се ударил. Тогава Веска започнала да го души. Когато издъхнал, обрала с хавлия кръвта от банята, изхвърлила я в контейнер и отишла на работа. Трупът на Костадин бил открит по-късно от негов приятел.

Кристина ИВАНОВА, БЛИЦ