34 любопитни научни факта
Впечатлете приятелите си с тези изумителни факти за света около нас, пише obekti.bg.
1. Някога дните са били по-къси
Въртенето на Земята постепенно се забавя поради объркващо наречения процес, известен като „приливно ускорение“. Резултатът е, че дните се удължават. Преди 350 милиона години, например, годината е била около 385 дни, което означава, че продължителността на всеки ден е била по-малко от 23 часа.
2. Един астероид разрушава масивна гора в Сибир, без изобщо да се докосне до земята
Събитието е известно като „Тунгуски сблъсък“ или „Тунгуски метеорит“. То се случва през 1908 г. в Сибир, когато в земната атмосфера навлиза астероид със скорост 54 хиляди километра в час и експлодира на височина около 10 хиляди метра. Получилата се огнена топка отделя енергия, равна на 185 бомби над Хирошима, разрушава 2000 квадратни километра сибирска гора. Въпреки че е класифицирано като сблъсък, самият астероид така и не е стигнал до земята.
3. Средиземно море някога е изсъхнало почти изцяло
Геолозите смятат, че това събитие, случило се преди около 5,5 милиона години е било причинено от тектонски промени, които затварят връзката на морето с Атлантическия океан. За стотици хиляди години морето изсъхнало от изпаряване. По-късно, Гибралтар се разтваря отново, като бързо попълва басейна, причинявайки епично наводнение.
4. Атмосферата около Слънцето е много по-гореща от повърхността му
Величествената и загадъчна атмосфера на Слънцето се нарича корона. Тя е над 600 пъти по-гореща от повърхността на самото слънце. Науката все още няма категоричен отговор за това.
5. По света има места, където валят риби
Има многобройни съобщения за паяци, риби, жаби и други животни, които „валят“ от небето. Учените смятат, че най-разумното обяснение за такива събития е, че животните са засмукани и пренесени от ураганни ветрове.
6. Земята споделя своята орбита с астероид
Астероидът е известен като 2010 TK7. Той не е спътник сам по себе си, но е траен придружител на нашата планета. Земята всъщност го следва по пътя си около Слънцето. Обекти, които съпътстват орбитите на по-големи обекти, са известни като „троянски“. Досега 2010 TK7 е единственият познат троянски астероид на Земята.
7. Във Венецуела има езеро, над което се сипят мълнии
Този странен, но невероятен феномен се наблюдава в устието на река Кататумбо, където се излива в езерото Маракайбо във Венецуела. Това е мястото с най-много светкавици в света. Техният произход е мистериозен, но учените смятат, че най-вероятно е свързан с местната топография и ветрове.
8. Има планети, носещи се из Космоса без звезда или звездна система, която да нарекат свой дом
Има множество от тях, плаващи из междузвездното пространство. Учените смятат, че те вероятно са били изхвърлени от звездните системи, докато са били в ранен етап на формиране.
9. Много портокали трябва да бъдат „обеззеленени“, за да получат отличителния си оранжев цвят
Въпреки факта, че са напълно узрели и годни за консумация, много портокали, отглеждани в тропичните региони, остават зелени, дори след като са обрани. Но хората, които купуват тези портокали в извънтропичните региони, искат само оранжеви портокали. Поради тази причина много портокали се подлагат на етиленов газ, за да премахнат зеленото, като разрушат хлорофила.
10. В нашата Слънчева система има планета джудже, която се върти толкова бързо, така че формата ѝ е нарушена
Планетата джудже Хаумея е един от най-бързо въртящите се обекти в нашата слънчева система. Въпреки че е приблизително с размерите на Плутон, тя прави пълна обиколка на всеки четири часа. Това бързо въртене е изкривило леденото тяло, като му е дало продълговата форма. Освен че е с размерите на Плутон, Хаумея си има цели две луни.
11. Мъжките коали имат два пениса, а женските коали имат по три вагини
Мъжките екземпляри на повечето видове коали имат раздвоен пенис – на практика два пениса. Женските коали имат две „странични влагалища“, които транспортират спермата и трета „средна“ вагина, през която излизат малките при раждането.
12. Русия е по-голяма от Плутон
Русия заема огромната площ от 17 100 000 квадратни километра. Плутон, от друга страна, има площ 16 647 940 квадратни километра.
13. Огненото торнадо е реално явление
Огненото торнадо е торнадо, достатъчно ужасяващо само по себе си, но с яростни огнени пламъци. Те възникват по време на горски пожари, заради издигащия се горещ въздух, създават свои собствени масивни ветрове, които привличат още кислород към огъня и растат с издигането на пламъците високо в небето.
14. Най-високата известна скала в Слънчевата система е на малката луна на Уран Миранда
Малката луна на Уран Миранда има скала, наречена Верона Рупес, която е около 10 пъти колкото дълбочината на Големия каньон. Поради ниската гравитация на Миранда и височината на скалата, скокът от нея би отнел цели 12 минути. Остава неясно защо толкова малък обект има такава неравна повърхност.
15. Водни кончета с размерите на чайки тероризирали някога Земята
Тези лоши момчета на име Meganeura са тясно свързани с днешните водни кончета. Те живели преди около 300 милиона години и се хранели с по-малки насекоми. Как и защо такива големи насекоми биха могли да се развият през този период все още е открит въпрос.
16. Всички планети от Слънчевата система могат теоретично да се поберат в пространството между Земята и Луната
Средното разстояние между Земята и Луната е 384 400 километра. Общото разстояние, покрито от диаметъра на всички планети от Слънчевата система, разположени една до друга, е 380 008 километра.
17. Цяла система в човешкото тяло е открита благодарение на марихуаната
Ендоканабиноидната система е част от нервната система. По една или друга причина химическите вещества в канабиса се насочват изключително и само към нея. Всъщност изучаването на точно тези растителни химикали е довело до откриването на ендоканабиноидната система в средата на 90-те години. Тя участва в регулирането на болката, процесите на ученето, апетита и купища други неща.
В социалната платформа Reddit, извор на скрито познание от 2005 година насам, потребител на име nora100797 задава следния въпрос към всички останали в секцията AskReddit: „Коя е най-главозамайващата статистика, която сте чували?“ Можете да прочетете всички отговори, а ние ви представяме селекцията на Bright Side.
18. Едва през 2015 г. Лондон достига числеността на населението си от 1939 г.
76 години и три цели поколения без войни и катастрофи са били нужни на британската столица, за да възвърне населението си отново до равнището на предвоенните времена. Интересното е, че както Берлин, така и Париж все още не са го достигнали.
19. Само между 5 и 10 процента от вината стават по-добри след година, а само 1% - след 5 години.
Звучи като достатъчно добра причина да отворите бутилката на момента.
20. Поне 15% от всекидневните запитвания към Google не са повтаряни в рамките на 15 години
Google провежда статистическо проучване за 15-ата си годишнина. То показва, че средно всяко шесто търсене е уникално за този период. Търсачката непрекъснато се актуализира, разбира се, но тези данни показват колко невероятни и разнообразни сме ние, хората.
21. В Токиo живеят повече хора, отколкото в Канада
Звучи невъзможно, но е абсолютно вярно: в агломерацията Токио живеят повече хора от втората по големина страна в света.
22. Когато на едно място се съберат 70 души, има 99,9% вероятност поне двама от тях да са родени на една и съща дата
За нас, лаиците, може да звучи съмнително, но е математически точно. Ако един член на групата е роден на деня Х, това остават още 364 дни за втория, 363 за третия и т.н. За да се изчисли тази вероятност, трябва да умножите тези пропорции - 365/365 х 364/365 х 363/365 и т.н. Като резултат остават по-малко от 0,01% от групата.
23. Пропорцията „папи на квадратен километър“ във Ватикана е 2,3
Не вярвате? Сметнете го сами: площта на Ватикана е само 0,44 квадратни километра.
24. За 42 минути свободно падане можете да изминете разстоянието от единия полюс на Земята до другия
Като цяло потребителите на Reddit са прави – наистина можете да стигнете до другата страна на земното кълбо много бързо. Но учените наскоро направиха точно изчисление и доказаха, че това отнема само 38 минути.
25. Земята е изгубила половината от дивата си природа в последните 40 години
За жалост, въпреки всички усилия на човечеството, дивата природа продължава да намалява.
26. Осем процента от азиатските мъже са преки наследници на Чингиз хан
Чингиз хан смятал, че колкото многобройно потомство има един мъж, толкова по-значим е той в света. Неговият харем наброявал няколко хиляди жени, много от които са му родили деца. Ето защо 8% от мъжете от 17 различни места в Азия носят гените на древния завоевател в Y хромозомите си.
27. На Земята има 30 пъти повече дървета, отколкото са звездите в Млечния път
Дърветата са повече от 3 трилиона. Представете колко може да са били преди 100 години.
28. В САЩ има повече обществени библиотеки, отколкото ресторанти McDonalds
Въпреки популярния стереотип за любовта на американците към бързото хранене, броят на заведенията от известната верига е по-малък от този на обществените библиотеки в страната. И то, без да се броят училищните библиотеки.
29. 90 години човешки живот е по-малко от 5000 седмици
Малко повече от 4500 уикенда – малко или много е това? Преценката е ваша.
30. Клеопатра е живяла по-близо във времето до кацането на Луната, отколкото до строежа на пирамидите
Хеопсовата пирамида, най-голямата от пирамидите на Древен Египет, е построена около 2540 г. пр. н. е. Клеопатра живее далеч по-късно, 69 – 30 г. пр. н. е. Сега сметнете: първият човек стъпва на Луната в 1969 г.
31. 43% от пилотите на Британските авиолинии признават, че са заспивали по време на полет
Надяваме се да не спрете да пътувате със самолет, след като научите това.
32. Тигрите, притежавани от частни собственици в САЩ, са повече от всички тигри в дивата природа
От друга страна, общото нарастване на популацията на тигрите през последните десетилетия е значително. И все пак, те не са и не могат да бъдат домашни животни. Мястото им е в природата.
33. Земята някога била лилава
Специалисти по микробна генетика от Университета на Мериленд твърдят, че древните микроби не са използвали хлорофил, за да усвояват слънчевата светлина, а друго вещество, известно като ретинал. Той поглъща зелената част от спектъра, отразявайки червената и синята, което дава виолетов цвят.
Тази теория е допълнително подкрепена от факта, че Слънцето пренася най-голямата част от енергията си в зелената част от видимия спектър, докато хлорофилът поглъща основно сините и червени вълни. Съществува и предположение, че този баланс може да се измени един ден – Земята отново да стане лилава, но да изглежда зелена от Космоса заради атмосферните промени.
34. Животновъдството причинява повече щети на околната среда, отколкото транспорта
Промишленото животновъдство произвежда повече въглеродни емисии, изразходва огромни количества вода и вреди на почвата.