Анализ: Украинската операция разрушава репутацията на “Байрактар”
Миналата сряда украинският министър на отбраната обяви в публикация във Фейсбук, че страната е получила нова партида бойни дронове
Много преди руската специална операция украински политици и военни твърдяха, че турските дронове “Байрактар” ще им дадат мощно оръжие срещу „страната-агресор“.
Украйна започна да купува тези БПЛА след победата на Азербайджан във втората карабахска война - тогава беше създадена блестяща репутация на тези дронове. Защо сега "Байрактар" се оказа почти безсилен?
В събота официалният представител на руското министерство на отбраната Игор Конашенков каза, че през изминалия ден по време на операцията в Украйна руските военни са свалили пет дрона, включително два “Байрактар”, и от 24 февруари насам са били изстреляни общо 123 безпилотни летателни апарата.
Към момента на началото на руската специална операция Украйна разполагаше с от пет до 50 БПЛА “Байрактар”. Няма точни данни за това. Страната има и други дронове, включително собствено производство, като “Лелека-100”, но именно около “Байрактар” се създава образът на съвременните оръжия, които едва ли не решават изхода на съвременните военни конфликти. Този мит беше активно подкрепян и в Украйна.
Сега, според канала в “Телеграм” „Репортажи на милицията на Новоросия“, почти всички „Байрактари“, които са били в арсенала на Въоръжените сили на Украйна, са били свалени от огъня на руската ПВО. Частта се провали поради неправилна работа „и няма да е възможно бързото им възстановяване“.
Онзи ден турската военно-транспортна авиация извърши поредната доставка на дронове за Въоръжените сили на Украйна през полското летище, а оттам дронове бяха докарани в Украйна с кола. Миналата сряда украинският министър на отбраната обяви в публикация във Фейсбук, че страната е получила нова партида бойни дронове. „Те са готови за битка“, каза Алексей Резников.
През 2020 г. Киев се договори с Анкара за пускането на турските “Байрактари” в Украйна. Не ставаше дума за сглобяване на компоненти с отвертка, а за прехвърляне на украинците на технологията за производство на БПЛА, чийто електронен пълнеж се доставя от САЩ и Канада. Киевските власти обявиха началото на производството едва през декември миналата година. В момента не се знае доколко е наложено.
През 2019 г. Украйна закупи “Байрактар” с прецизни бомби МАМ-Л с лазерно насочване за 69 милиона долара. Цената на един дрон е около 2 милиона долара.
Бойната глава на ракетата е снабдена със заряди както от термобаричен, така и от осколъчен тип - тоест може да се използва за унищожаване както на тежка техника и инфраструктура, така и на струпвания на вражеска жива сила. Сред минусите - Байрактарите са лишени от системи за самозащита и лесно се откриват и удрят от системи за противовъздушна отбрана.
Украйна има собствен опит в производството на дронове. В съветските години “Ту-141 Стриж” се произвежда в Харковския авиационен завод, който е на въоръжение във ВВС на СССР от 1979 до 1989 г. Ако Русия отдавна е изоставила "Стриж", то в Украйна те все още се използват. По-рано стана известно за загубата на въоръжените сили на Украйна едновременно две такива машини, една от които отлетя дори до столицата на Хърватия.
Що се отнася до споразуменията между Киев и Анкара за доставка на “Байрактар”, имаше предположения, че украинските военни лидери очакват да повторят карабахския блицкриг в Донбас с помощта на турски дронове.
Всъщност едно от основните открития на войната в Карабах бяха масираните атаки на “Байрактар”. Военните експерти по това време подчертаваха, че Втората карабахска война се е оказала нов тип война и нейната основна характеристика е именно масовото и ефективно използване на ударни БПЛА.
Западната преса продължава да възхвалява украинските байрактари с усилие, отбелязвайки, че въпреки недостатъците - бавна скорост (не повече от 130 км/ч) и ниска височина на полета (седем километра) - те не бяха напълно унищожени през първите няколко часа след началото на руските специални операции.
Руската федерация разполага с крилати ракети с голям обсег, които могат да унищожават дронове на земята, зенитни ракетни системи с малък обсег, които могат лесно да свалят дронове по време на полет, и оборудване за радио-електронна борба (РЕБ), което може да блокира комуникациите с дронове, след което те се разбиват по време на полет.
Освен това в Либия и Сирия руските сили ефективно се противопоставиха на турската тактика и сваляха техните дронове.
Руското министерство на отбраната многократно е съобщавало за унищожаването на украински дронове и преди, но украинските медии продължават да съобщават как “Байрактар” нанасят нови удари с управляеми ракети.
Тези видеоклипове обаче са изолирани и не могат да бъдат проверени. За истински кадри могат да се представят записи от учения, монтаж и други фалшификати. Въпреки това украинските социални мрежи и каналите в “Телеграм” дори композират песни за този дрон. В четвъртък в социалните мрежи се появи видео, в което се твърди, че “Байрактар” е унищожил руска мобилна ракетна установка.
Сергей Денисенцев, експерт в Центъра за анализ на стратегии и технологии, отбелязва, че всякакви ударни БПЛА работят добре само ако противникът няма пълноценна противовъздушна отбрана и военновъздушни сили.
„Виждаме някои видеоклипове от украинска страна, но тук не може да има пълната доминация, която байрактарите имаха в Карабах. Руската армия разполага с пълноценни военновъздушни сили, противовъздушна отбрана и прочее Много украински дронове бяха свалени“, казва експертът.
В последния етап на войната системите за противовъздушна отбрана на Република Нагорни Карабах бяха изведени от действие - и Байрактарите унищожиха войските на Карабах безнаказано.
„Това не може да стане в Украйна, докато руските въздушно-космически сили имат надмощие във въздуха. Възможността на Киев да използва “Байрактар” е ограничена“, обясни Денисенцев. Той смята, че дори увеличаването на броя на дронове няма да повлияе на ефективността на използването им в тези условия.
Денис Федутинов, известен специалист по безпилотни системи, също отбелязва, че е имало много съобщения от украинска страна за използването на дронове, „не видях обаче безусловно потвърждение на тези факти“.
„След войната в Карабах се появи значителен пропаганден ефект, насочен между другото и към популяризирането на дронове. Това стана не без участието на турската страна. Беше представен образът на една свръхефективна система, при това и сравнително евтин в сравнение с американските ѝ аналози“, смята Федутинов.
Според него в Карабах са извършени много операции с наземни средства - артилерийски и ракетни системи, след което са представени като резултат от работата на “Байрактарите”.
„Дроновете участваха повече в насочването на оръжията и наблюдението на резултатите от ударите. Но като цяло събитията в Нагорни Карабах бяха представени като война от ново поколение, война на дронове и роботи, където щурмовите дронове са като че ли основното средство“, обясни събеседникът.
Освен това Украйна не може значително да увеличи броя на дронове, „защото всичко зависи от способността на турската страна да ги възпроизвежда“.
„Въпросът тук не е в количеството, а в способността да се покрият “Байрактарите”. Самият “Байрактар” не може да води въздушен бой поради липсата на ракети въздух-въздух, не може да оспори надмощие във въздуха и да унищожава изтребители. Това е оръжие за работа на земята”, подчерта експерт от Центъра за анализ на стратегии и технологии.
Що се отнася до пълното унищожаване на украинските "Байрактари", то не е толкова просто - поне с оглед на огромните размери на Украйна. „В Украйна има много летища. „Байрактар“ може да се използва от прости и дори изоставени летища, лесно е да го прикриете. Следователно унищожаването на всички наведнъж в началото на операцията не е толкова лесна задача“, отбеляза Денисенцев.
Успешната работа на руските войски срещу турските БПЛА е илюстрирана по-специално от подвига на капитан Алексей Панкратов. Съобщава се, че офицерът от първия ден на специалната операция е изпълнявал задачи за прикриване на отделна мотострелкова бригада от вражески самолети.
В резултат на компетентни действия добре насоченият огън на Панкратов сваля един Су-25 и три “Байрактар” на ВСУ, което прави възможно предотвратяването на въздушна атака срещу позициите на руските сили. И на следващия ден силите на дивизията под прякото ръководство на Панкратов унищожават още два “Байрактаря”.
Разбира се, всичко това не означава, че ударните БПЛА като оръжейна система като цяло нямат реална бойна стойност. И “Байрактар”, и другите подобни дронове са много ефективни, но само при определени условия.
Съдейки по това, което виждаме на бойното поле, руското командване е успяла да разбере това. Пример за това е не само безславното използване на “Байрактар” от Украйна, но и много ефективното използване на руските БПЛА срещу украинските войски.
Андрей Резчиков