Апокалипсисът иде: Светът замръзва, случи ли се това! КАРТИ
Разберете как ще се променят валежите, ако Гълфстрийм спре
Има теория, че Гълфстрийм може да спре в даден момент, превръщайки филма „The Day After Tomorrow“ („След утрешния ден“) в реалност. В този известен филм циркулацията в Северния Атлантически океан е напълно спряна, тласкайки света към нова ледникова епоха.
Филмът не е наистина научно точен, тъй като тези глобални промени не се случват само за няколко дни. Но основната идея зад филма не е далеч от истината - предупреждават синоптиците от Meteo Balkans („Метео Балканс“).
Преминавайки директно към въпроса, имаме графика по-долу, която показва силата на *AMOC през последните векове. Разбира се, това са реконструкции, базирани климатични симулации.
*Северноатлантическите океански течения са част от голяма система, наречена AMOC
Графиките вляво показват прогресията на температурата във времето. Можете да видите, че зоната на Гълфстрийм се затопля, докато Северният Атлантик всъщност се охлажда с течение на времето. Тази разлика между тези две области обикновено се използва като оценка на силата на AMOC, тъй като това е система за пренос на топлина.
Следващата графика по-долу показва още по-добър пример за променящият се Гълфстрийм. Това е компютърен модел, симулиращ отслабване на AMOC и как биха изглеждали произтичащите от това океански аномалии. Можем да видим затоплянето на района на Гълфстрийм по източното крайбрежие на Съединените щати и охлаждането в далечния северен Атлантик.
Най-важният извод е, че можем да видим интензивно отслабване на AMOC поне през последните 200-300 години. Тези реконструирани данни са в съответствие с наблюденията на съвременните инструменти.
Най-често температурите на океана се използват за определяне на състоянието/силата на Гълфстрийм и на цялата циркулация на Северноатлантическото течение.
Изображението по-долу показва Северния Атлантически океан, разделен на две части. На източното крайбрежие на Съединените щати имаме топлата зона на Гълфстрийм. Но в субполярния Северен Атлантик имаме синята зона, където Гълфстрийм освобождава топлината си и потъва в дълбините.
Този температурен подпис на топлата зона на Гълфстрийм и студения Северен Атлантик е един от най-силните индикатори, че AMOC отслабва. Има и наблюдения, които обективно потвърждават, че северноатлантическата циркулация наистина намалява.
Идеята е, че отслабващият Гълфстрийм не може да пренася по-топлите води на север толкова ефективно, колкото се забавя (помислете за аналогията със задръстването). Това води до по-топли води, които започват да се натрупват по източното крайбрежие на Съединените щати.
В резултат на това Северният Атлантик започва да се охлажда, тъй като вече не получава толкова много топла вода чрез Гълфстрийм.
Но каква е действителната причина океанските течения да се забавят и защо AMOC отслабва като цяло?
Във филма „The Day After Tomorrow“ мотивите бяха, че топенето на ледовете в Арктика и Гренландия внесе много прясна вода в Северния Атлантик, създавайки силен дисбаланс в океанското течение.
Както ще видите сега, това всъщност е едно нещо, което е добре описано във филма.
Сладката вода намалява солеността на Северния Атлантик. Това прави повърхностната вода по-малко плътна (и по-малко тежка), така че не може да потъне правилно надолу в дълбините. Тъй като океанското течение не може да потъне толкова бързо, то причинява „тези задръствания“, забавяйки цялото течение.
Гледайки по-долу, имаме аномалия на солеността за последното десетилетие и малко по-дълбоко, на около 50 метра (164 фута). Можете да видите, че Северният Атлантик е по-свеж от нормалното. Това категорично показва, че в момента в Северния Атлантик има повече прясна вода, отколкото обикновено се очаква.
На дълбочина 200 м (656 фута) историята е същата. Можем да видим голяма част от субполярния Северен Атлантик по-свеж от нормалното. Това е точно в района, където Гълфстрийм започва да потъва в дълбините, което показва приток на по-сладка вода. Данни от ECMWF-ORAS5.
По-долу, имаме графика, която показва аномалията на солеността на дълбочина 200 м (656 фута) в периода август-октомври. Това обхваща последният топъл сезон, с най-висока скорост на топене на морския лед. Това съвсем очевидно показва, че повече прясна вода пристига в Северния Атлантик, като тенденцията показва намаляване на солеността над далечния Северен Атлантик.
Какво ще се случи, ако Гълфстрийм спре да функционира правилно, или напълно спре?
Използвайки най-съвременните компютърни модели, можем да направим глобална симулация на това, което може да се очаква, след като достигнем до тази точка. Бяха направени много моделни симулации, за да се изчисли какво ще се случи, ако теченията на Атлантическия океан напълно спрат.
По-долу е крайният резултат, който показва температурата в сравнение със свят без Гълфстрийм.
Вижда се , че цялото Северно полукълбо е под студена аномалия, тъй като температурите ще понижат. И това е само началото. Зимите ще станат по-тежки в Съединените щати и Европа.
И то на пук глобалното затопляне! Това все още не означава нова ледникова епоха, но глобалните климатични изменения, могат да бъдат доста значителни.
В комбинация със сезонните температурни промени, това би означавало по-студени зими в голяма част от Северното полукълбо, със значителен снеговалеж и то на по-ниски географски ширини..
В Европа вероятно ще имаме по-малко валежи, но все пак ще има по-ниски температури от нормалното като цяло.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук