Астрономи с уникални космически маневри, за да спасят сателит
Астрономи на Европейската космическа агенция (ESA) се опитват да спасят един от важните си сателити от сблъсък. Учените пробват рядка маневра, която да отклони сателита на безопасно разстояние от 15-сантиметрова отломка от стар руски сателит, съобщава агенцията в своя блог.
Сателитът Swarm-B в момента попада в приблизителната траектория на отломката. Тъй като възможността за грешка в изчисленията е около 1000 метра, има реална възможност космическият боклук да се удари в сателита. Затова учените ще се опитат да променят орбитата на спътника чрез неговия двигател. Swarm-B е важен сателит за ESA. Той е част от система от три подобни спътника и измерва магнитното поле на Земята.
Маневрата би трябвало да отклони Swarm-B отвъд възможността за грешка. Ако маневрата, която ще бъде изпълнена по-късно днес, е успешна, то отломката ще премине на около 746 метра хоризонтално от сателита и на 56 метра под него.
Космическият отпадък е елемент от руския сателит Cosmos-375. Преди години самият той е бил унищожен именно от сблъсък с подобна отломка. Миналата година друг космически боклук, който е бил с дължина само няколко милиметра, удари и повреди радарния сателит Sentinel-1A на ESA. Отломката се е движила с около 40 000 км/ч.
Именно затова космическият боклук става все по-голямо притеснение за астрономите. Специалистите се опитват да проследяват всички отломки, като в момента са им известни над половин милион от тях. Въпреки че повечето са съвсем малки, огромната скорост, с която се движат, ги правят много опасни за сателитите и дори за Международната космическа станция.
Учените активно работят по решения на проблема. Сред тях е използването на лазери, които да изгарят отломките, но за сега подобни варианти са далеч от реализация. Според астрономите е важно да бъде намерено решение, защото в най-лошия вариант увеличаването на космическия боклук може да доведе до серия сблъсъци и огромен "облак" от отломки, който да направи Космоса недостъпен за поколения напред.