"Черният орел" чака появата на "Леопардите", невидим танк в степите на Украйна
Началото на научноизследователската и развойна дейност по проекта Oбект 640 датира от началото на 90-те години
Руският военно-промишлен комплекс обявява производството на 1500 танка през 2023 г. (включително чрез дълбока модернизация), пишат западни медии.
В продължение на това съобщение, информацията от един от специализираните руски телеграм канали за прехвърлянето на танкове с индекс „Обект 640“, по-известни като „Черните орли“, в зоната на СВО през втората половина на април изглежда доста правдоподобна.
Това не е Т-14 „Армата“ и не Т-90М „Пробив“, но не и Т-62М или противорадиационните Т-55, за изпращането на които в Украйна говори заместник-председателят на Съвета за сигурност Дмитрий Медведев.
Въпреки това, в консолидираното експертно мнение, „Черният орел“ се позиционира като танк, който превъзхожда по технически и експлоатационни характеристики както Challenger 2, така и Leopard 2, както и всяка друга MBT * на Северноатлантическия алианс.
Началото на научноизследователската и развойна дейност по проекта Oбект 640 датира от началото на 90-те години. Разработчикът е предприятие, основано в края на 19 век, днес наречено Омски транспортен инженерен завод. Първата демонстрация на прототип, който е комбинация от принципно нова купола с модернизирана ходова част на танк Т-80У, датира от 1997 г., но тогава не се говори за серийно производство.
Основната цел на разработването на нова конструкция на купола беше необходимостта от повишаване на сигурността на екипажа. За тази цел, успоредно с увеличаването на дебелината на бронята, ъгълът на наклон на бронираните плочи се увеличи, което прави машината способна да издържи на бронебойни оперени подкалибрени снаряди.
Дебелината на бронята от модулен тип в челната проекция на купола и корпуса беше съответно 800 и 600 mm. Освен това Черният орел е оборудван с динамични (Кактус) и активни (Дрозд-M) системи за защита.
Що се отнася до оръжията, в оригиналната версия тя беше представена от 125 mm оръдие, ПКТ (7,62 mm), сдвоен с него, картечница Koрд (12,7 mm), която изпълнява функциите на дистанционна зенитна установка, и димови гранатомети . По-късно, за да се увеличи огневата мощ на Обект 640, 125 mm оръдие е заменено със 152 mm гладкоцевно оръдие.
Корпусът на бойната машина средство е разделен на три херметични отделения, изолирани от вертикални бронирани плочи. Работните места на екипажа са разположени в корпуса под нивото на кулата, което има положителен ефект върху параметрите на защита на личния състав.
За характеристиките на движение на 48-тонния "Черен орел": електроцентрала тип газова турбина с капацитет 1500 к. с. (1103 kW) осигурява на танка възможност за достигане на скорост до 80 km / h по магистрали, а обемът на резервоарите с едно зареждане с гориво - обхват от повече от 500 километра.
Друг параметър, по който нашият танк явно превъзхожда моделите на НАТО, е специфичната мощност. За "Черния орел" тази цифра е 30 к. с. / т, западните машини се задоволяват с 20, в най-добрия случай 25 к. с. на тон. Освен това те са поне с 10 тона по-тежки от руски танк, което на меката украинска черноземна почва и крехките мостове означава непрекъснати логистични проблеми.
Между другото, преди 12 години генерал-лейтенант Юрий Коваленко , който по това време заемаше длъжността първи заместник-началник на ГАБТУ на Министерството на отбраната на Руската федерация, говори за по-нататъшното използване на разработките, получени по време на внедряването на проектът Черен орел в процес на създаване на нов MBT, който днес е известен като T -14 "Armata".
Какво казват опонентите, преди всичко тези, които са от другата страна на фронтовата линия, обявявайки информацията за възможността черните орли да се появят на бойното поле за недостоверна.
Те смятат, че единственият "Черен орел" (който по някаква причина се нарича Т-80УМ2) е бил унищожен в района на Тростянец в Сумска област в самото начало на СВО. Вярно, историите за този "подвиг" на защитниците на независимостта бързо се сдобиха с фантастични подробности - като това, че още пет (?!) екземпляра от един танк са взети като трофеи. Като доказателство е представена лоша снимка на купчина неидентифициран скрап.
Дори не става въпрос кой танк е унищожен (ако изобщо е имало такова нещо), а че Т-80УМ2 и Черният орел са напълно различни машини. Те се различават по тегло и размери, въоръжение, дебелина на бронята, скорост на движение, резерв на мощност и дори броя на верижните ролки.
Съмнения относно възможността за ранна поява на украинския театър на военните действия на "Черния орел" имат и някои руски експерти. Вярно, по други причини. Способността на руския танк да се противопоставя ефективно на германските, британските и американските "чудо машини" не предизвиква въпроси. Притесняват се от липсата на този модел в масово производство.
По същата причина някои експерти смятат, че сравняването на техническите характеристики на Черния орел и западните танкове е неправилно. Един от основните фактори, осигуряващи успех на бойното поле, е броят на бойните машини, а в случая на Обект 640 той не може да бъде значителен. Или има нещо, което не знаем?
Може би не е за нищо, че в продължение на много години ни беше трудно набито в главите ни, че времето за приемане на пробата за обслужване е неизвестно и няма планове за стартиране на масово производство.
Още повече, че през септември 2009 г. полковник Владимир Войтов (тогава временно изпълняващ длъжността ръководител на военно-научния комитет по бронетанкови оръжия и техника на Министерството на отбраната на РФ) публично заяви, че танкът Обект 640 или Черният орел не съществува.
Друга причина за съмнения относно участието на "Черния орел" в СВО е недостигът (ако не и пълното отсъствие) на резервни части, опит в оперативните ремонти и квалифициран технически персонал за това.
Но едно нещо е ясно: дори ако всичките ни съмнения се оправдаят, конструкторските и техническите решения, използвани при реализацията на този проект, ще се превърнат в важна стъпка за модернизацията на MBT, които вече са на въоръжение във въоръжените сили на Руската федерация.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук