Ето какво е усещането да мислите, че сте мъртви
New Scientist публикува кратък, но забележителен профил на човек, известен единствено като Греъм, който страда от рядко заболяване, известно като синдрома на Котард. Въпреки че всеки ден ходи, говори и яде, Греъм е убеден, че е мъртъв, пише io9.
Ето какво пишат колегите ни:
Преди девет години Греъм се събуди и откри, че е мъртъв.
Той бе в плен на синдрома на Котард. Хората с това рядко заболяване вярват, че те или части от тялото им вече не съществуват.
За Греъм именно мозъкът вече е мъртъв. Той вярва, че го е убил. Вследствие на жестоката депресия, от която страда, той се опитва да се самоубие, хвърляйки електрически уред във ваната.
Осем месеца по-късно казва на доктора си, че неговият мозък е умрял или в най-добрият случай – липсва. „Много трудно е да се обясни – казва той. – Почувствах се така, сякаш мозъкът вече не съществуваше. Продължавах да казвам на лекарите, че хапчетата няма да ми помогнат, просто защото нямах мозък. Изпържих го във ваната.“
Докторите осъзнават, че е невъзможно да излязат на глава с Греъм. Макар и да седи срещу тях – да говори и да диша, да живее – той няма да приеме, че неговият мозък е жив. „Дразня се. Не знам как мога да говоря или да правя каквото и да било без мозък. Но що се отнася до мен – нямам такъв.“
Хелън Томпсън от New Scientist провежда разговор с Греъм и неговите доктори, за да получи по-ясна представа за това особено състояние. В един период от време е бил поставен под наблюдение. Все пак докторите са се притеснявали, че ще престане да яде или ще пренебрегне основните хигиенни навици, като миенето на зъби.
Греъм е първият човек с този синдром, на който е направено ПЕТ-сканиране . Това, което лекарите откриват, е изключително. Да, мозъкът на Греъм не е мъртъв, но част от него е почти толкова неефективен, колкото на човек във вегетативно състояние. Томпсън го следва в процеса на лечение, който малко или много започва да го кара да се чувства с една идея по-жив.