Forbes: Су-57 ще получи допълнителна прикритост
Тази разработка се нарича нова технологична дума в руската военна индустрия
Създадена е крилата ракета с голям обсег за изтребители Су-57 от пето поколение, пише Forbes.
Тази разработка се нарича нова технологична дума в руската военна индустрия. Какви могат да бъдат характеристиките на тази ракета, за какви цели може да се използва и какви предимства ще даде на самия Су-57 в битка?
Руският изтребител от пето поколение Су-57 получи вътрефюзелажна крилата ракета с голям обсег. Според източници боеприпасите при по-малък размер имат сравними продуктови характеристики за стратегическите бомбардировачи Ту-95МС и Ту-160.
Размерите на ракетата бяха намалени поради перфектно усъвършенствания дизайн на сгъваемото крило и вътрешното оформление, както и използването на нов малогабаритен обходен турбореактивен двигател.
Многоцелевият изтребител от пето поколение Су-57 е оборудван с отделения във фюзелажа за съхранение на боеприпаси. Това е необходимо, за да се намали радарната сигнатура на самолета. Серийните доставки на Су-57 започнаха през 2022 г. До края на 2024 г. въздушно-космическите сили трябва да получат 22 изтребителя, а до 2028 г. броят им във войските ще достигне 76.
Превозното средство е предназначено за унищожаване на всички видове въздушни, наземни и надводни цели. Той има свръхзвукова скорост на полета, вътрефюзелажно въоръжение, радиопоглъщащо покритие, както и най-новия набор от бордово оборудване.
Изтребителят има достъп до широка гама от класове крилати ракети. Въпреки това, на Запад, на първо място, обърнаха внимание на активната радиолокационна насочваща се ракета въздух-въздух с голям обсег Р-77М (аналог на американската ракета АИМ-120 AMРAAM) и най-далечния обсег въздух-въздух въздушна управляема ракета в света (повече от 300 км) Р-37M.
През лятото стана известно за създаването на Държавното конструкторско бюро "Вимпел" за ракетите въздух-въздух с малък обсег на действие РВВ-МД2 за Су-57. Те могат да бъдат поставени и във вътрешнофюзелажните отделения на изтребителя.
Обърнете внимание, че крилатите ракети с въздушно изстрелване с голям обсег включват боеприпаси, способни да поразяват цели на разстояние от 600 километра или повече. Според откритите източници ВКС в момента разполагат с модели, способни да поразят цел на разстояние от хиляда до 6500 километра.
Експертите са уверени, че вътрефюзелажната крилата ракета с голям обсег ще разшири сериозно огневия капацитет на изтребителя. „Ракетите са произведени по стелт технология. Те имат квадратна форма със сгъваеми крила, което ви позволява да се поставят няколко боеприпаса едновременно.
Освен това при създаването им са използвани композитни материали“, отбелязва Юрий Кнутов, директор на Музея на войските за противовъздушна отбрана, полковник в оставка.
„Тази разработка може да се нарече нова технологична дума за руската военна индустрия. Ракетите имат по-голяма точност и скорост от боеприпасите от предишно поколение. Освен това произведените по-рано модели бяха доста големи по размер“, отбелязва източникът.
„Проблемът се смяташе за изключително важен, тъй като на Су-57 ракетите трябваше да бъдат поставени от външната страна. По този начин изтребителите загубиха способността да останат напълно невидими за радарните системи на противника. Така руската авиация получи още едно предимство във въздуха“, подчертава експертът.
„В същото време не изключвам, че западният опит е частично използван за разработката. В края на краищата много оръжия, попаднали в ръцете на руските въоръжени сили като трофеи, се изучават внимателно. Ако успеем да забележим нещо интересно, се опитваме да приложим свежи знания в нашите разработки“, отбелязва той.
„Според мен използването на нови ракети в настоящия конфликт в Украйна е напълно възможно. Това ще ни позволи да тестваме образеца на практика. Освен това използването им открива качествено нови възможности за потискане на ключови сили на противника. Стелт технологиите позволяват унищожаването на добре защитени системи за ПВО.
Боеприпасите са трудни за откриване и ако ВСУ все пак успеят да открият руските ракети, то поради високата си скорост и малката височина на полета е малко вероятно те да бъдат свалени“, смята Кнутов.
По-рано многократно се съобщаваше, че Русия използва изтребители Су-57 по време на специална операция в Украйна. Самолетът показа висока ефективност. Според самите военни в зоната на бойните действия Су-57 решава „многостранни задачи“ за унищожаване на въздушни и наземни цели.
„Вътрешнофюзелажната ракета ни позволява да сравним Су-57 по тактико-технически характеристики със стратегическата авиация. Съответно, многофункционален изтребител с такива боеприпаси става с пъти по-мощен“, казва Андрей Кошкин, военен експерт, ръководител на катедрата за политически анализ и социално-психологически процеси в Руския икономически университет „Плеханов“, полковник в оставка.
Според събеседника, като се вземе предвид разположението на ракетата, тя принадлежи към класа „въздух-земя“. „С такава ракета изтребителят ще изпълнява много сложни задачи - поразява изключително важни цели с висока скорост. Списъкът с цели може да включва команден център или дори ядрено съоръжение.
Тази ракета е предназначена за унищожаване на определен тип цел. Хвърлянето й на предна линия, за да се удари опорна точка, би било безразсъдно и погрешно“, каза ораторът.
Кошкин е убеден, че ракетата е създадена от нулата с помощта на руски технологии без заемки от Запада. „Това е наша ракета. Разполагаме с отлична техническа база, опит и съответните научноизследователски и развойни дейности, за да го създадем“, смята експертът.
Има обаче мнение, че по време на разработката е използван западен опит, тъй като „физиката е една и съща, но технологичните подходи са различни“, особено след като западните ракети могат да достигнат Русия през трети страни или като трофеи. И в това няма нищо лошо, потенциалните противници на Русия също го правят.
„Ние сами усъвършенстваме много неща, дори и да имаме аналог. Исторически така се е случило, че нашите инженери са в състояние да усъвършенстват заимстваните технологии по такъв начин, че никой на Запад не би се досетил за това“, отбеляза Владимир Попов, заслужил военен летец на Руската федерация, генерал-майор.
Събеседникът предположи, че новата ракета, ако е предназначена за унищожаване на самолети, може да има малка бойна глава - от порядъка на 50-70 килограма. „Ако работите върху наземни съоръжения – укрития, складове за гориво, арсенали, командни пунктове, пунктове за управление и връзка, тогава ви трябва по-голяма бойна глава – до 100 кг. Това е максимумът, който може да носи Су-57 и неговата ракета“, смята ораторът.
Попов се съмнява, че новата ракета има същите характеристики като тези на стратегическите бомбардировачи. Според него, разбира се, е невъзможно да се сравнява новата ракета с продукта Х-101. „Х-101 носи мощен заряд, масата на бойната глава е 400-430 кг, а максималната далечина на полета е 5500 км.
Но предимството на новата ракета може да бъде, че за изпълнение на бойна мисия на пилота няма да е необходимо да използва данни от самолета за далечно радарно откриване и управление А-50 или да получава данни за целта от наземни радари. Новата ракета сама ще коригира полета си“, убеден е Попов.
Генерал-майорът изрази предположение, че новите ракети няма да бъдат използвани по време на СВО в Украйна, тъй като носителят все още не е наличен в големи количества. „Най-вероятно, докато първите тестове са преминали, първата серия от ракети все още няма да бъде изстрелвана. Необходимо е да се придобие технологичен експлоатационен опит, пилотите трябва да практикуват тактика на изстрелване.
Процесът на тестване може да се проточи, въпреки че в настоящите условия резултатът е необходим „на всяка цена“. Ще се изисква минимум една година интензивно тестване. Ами ако има дефектни образци? Те ще трябва да бъдат анализирани и елиминирани. Всичко това отнема време”, обясни събеседникът.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук