Идва ли ерата на Терминатор? За пръв път... (СНИМКИ/ВИДЕО)

Първо самостоятелно приземяване на самолет с изкуствен интелект

Екип от немски учени създаде нова автоматична система за приземяване на малък самолет. Интересното е, че тя работи без помощта не просто на пилота, но и на каквато и да е ориентировъчна техника на земята. Първият тест се увенча с успех и може да постави началото на нова ера за автономното летене, както и да подобри сигурността на полетите.

Разбира се, много хора са чували за системите за автопилот, които приземяват самолетите сравнително лесно. Те обаче не са напълно самостоятелни. Вместо това те разчитат на радиосигнали, излъчвани от станциите по летищата. Идентификацията се прави благодарение на ILS системата (система за електронен заход). Сигналите съдържат информация къде се намира пистата дори и при лоша видимост. Въпреки всичко тази система не е широко използвана. Пилотите я включват, когато имат нужда от помощ и се затрудняват да локализират пистата за приземяване. Фактически с нея самолетът не се приземява изцяло автономно, а по-скоро безжично от летището.


Учените от Техническия университет в Мюнхен (TUM) разработиха нов метод, който приземява самолет без помощта на наземни системи за навигация. Първата демонстрация бе направена с човек на борда, който стоеше безучастно при приземяването. Вместо да ползва GPS или ILS, самолетът използва две „очи“ – една камера за видимата и една за инфрачервената светлина. Екипът оборудва модел Diamond DA42 с автоматична система за контрол и процесор за визуално въприемане (обединени под общото име C2Land). Компютърът е обучен да разпознава типичната самолетна писта чрез камерите и чрез тази информация безупречно да пилотира превозното средство до земята.

„Пилотът“ в самолета Томас Уимер сподели в официално изявление: „Камерите могат да идентифицират пистите от доста отдалечено разстояние от летището. След това системата насочва самолета към мястото за кацане абсолютно самостоятелно…“

Това е голямо постижение за авиацията, понеже ILS системи не са налични при малките летища. В случай на гъста мъгла системата би била от изключителна помощ на пилота, който не вижда инфрачервената светлина. Засега технологията е предимно експериментална и ще отнеме доста време, докато се сертифицира от авиационните власти.