Какви са предимствата и недостатъците на новия МиГ-35 пред конкуренцията (СНИМКИ/ВИДЕО)

Най-новият самолет МиГ-35, поколение "4++", започна летателни изпитания, а през 2019 г. първите от изтребителите вече ще защитават руското небе. По думите на военните експерти при въздушен бой машината ще е конкурент на F-35 Lightning II.

В Подмосковието пристъпиха към изпитанията на новия изтребител МиГ-35, поколение "4++", съобщи началникът на Обединената авиостроителна корпорация (АОК) Юрий Слюсар по време на доклада си пред президента на РФ Владимир Путин.
Самолетът ще бъде едно прекрасно допълнение по време на наземни операции и за съпровождане на бомбардировачи. В това число, на последните модели на КБ "Сухой" – бомбардировача Су-34, който се използва активно от Русия във войната с "Ислямска държава" в Сирия.
Специалистите оценяват позитивно и перспективите за износ на новия МиГ. Според тях машините ще представляват интерес, на първо място, за страните от Близкия Изток.

Какво всъщност е новият МиГ-35?

Самолетът, фактически, представлява коренна модернизация на изтребителя МиГ-29.

"По същество МиГ-35 може да използва целия спектър от съществуващи и перспективни оръжия, включително и лазерно. А самата машина е проектирана така, че да води бой в условията на повишена интензивност – под натиска не само на изтребителите, но и на средствата за противовъздушна отбрана на противника", каза за "Руски дневник" ръководителят на международната лаборатория "Механика и енергийни системи" при Университета по информационни технологии Павел Булат.

Всичко това е постигнато благодарение на новия комплекс бордово оборудване, оптико-локационната станция, а също така, в пъти намалената радиолокационна следа.

С един боен полет МиГ-35 може да издигне до 6,5 тона боеприпаси. А благодарение на новите разработки машината може да прихваща от 10 до 30 въздушни цели и да атакува едновременно до 6 от тях. При това, в радиус от 130 км за самолета няма значение, това въздушни или наземни цели са.



Сравнение с "европейците" и "американците"

Цената на новия МиГ се колебае около 1 милиард рубли ($16,8 милиона). И експертите, до които "Руски дневник" се допита, определят това като едно от основните предимства на новия самолет пред конкуренцията – френският Rafale струва два пъти по-скъпо.

"Самолетът отчасти повтаря концепцията на американския изтребител-бомбардировач F-18, основният самолет на ВМФ на САЩ. Всеки от тях притежава феноменална аеродинамика и маневреност. Но на двигателя на МиГ-35 не му достига съвсем малко тяга, за да бие по този показател "европейците" в лицето на Rafale и Eurofighter Typhoon", отбелязва Булат.

Експертът е на мнение, че руската машина ще може да мери сили във въздуха дори с американски изтребител от пето поколение.
"В сражение с F-35 Lightning II, гигантски хипопотам с маневреност на щурмовик, всички козове са на страната на МиГ-35. Но с F-22 Raptor това няма как да се случи – МиГ-ът може да постигне победа само в съотношение три към едно", подчертава Булат.

Експортен потенциал

Новата машина е създавана с потенциал за износ. Особено за страните, които активно използват леките изтребители от четвърто поколение МиГ-29. Такова мнение изказа в интервю за "Руски дневник" главният редактор на списание "Арсенал Отечества" Виктор Мураховски.

"На първо място, към тях ще проявят интерес страните от Близкия Изток. Освен това, можем да предложим тази машина на Индия – през 2011 г. вече бяха водени преговори за доставки на МиГ-35 за Делхи. Но тогава ние загубихме договор за $10 милиарда, като отстъпихме на французите с техния Rafale", отбелязва руският експерт.



Вътрешният потенциал на МиГ-35

"МиГ-35 трябва напълно да замени МиГ-29 в руската армия. Съгласно моите оценки, в изтребително-бомбардировъчните части трябва да постъпят от порядъка на 80-100 броя МиГ-35. А в изтребителните – от 120 до 150 броя", казва Павел Булат.

Но не всички експерти споделят оптимизма относно новия самолет. Полковникът от запаса и военен експерт на ТАСС Виктор Литовкин е на мнение, че конструкторите на МиГ-35 са закъснели със създаването му с няколко години.

"Аз смятам, че целият този PR около МиГ-а и доклада пред президента се направи, за да може Русия да покаже на света, че фирма РСК "МиГ" е още жива и не е загубила вътрешната конкуренция с КБ "Сухой". Трябваше на хората да се покаже, че заводът в Луховици в Подмосковието не е умрял и в момента той има множество поръчки за техника", каза за "Руски дневник" военният наблюдател.
Той се отнася скептично и към идеята за превъоръжаване на леката изтребителна авиация на Русия с МиГ-35.

"РСК "МиГ" притежава малък завод в Подмосковието, за него подобна задача е непосилна за самостоятелно изпълнение. За да се вдъхне живот  на това предприятие, в него трябва да се направят значителни инвестиции, както от страна на държавата, така и от чуждестранни клиенти", отбелязва анализаторът.






 





Източник: "Руски дневник"