Military Watch: Защо Русия модернизира страшилището Т-62
Това е първият в света танк с гладкоцевно оръдие и бронебойни снаряди с отделяща се палета и стабилизиращи перки
„Руската отбранителна корпорация "Уралвагонзавод" стартира мащабна програма за модернизация на съветските танкове Т-62. Русия ще може да пусне в експлоатация няколкостотин танка с обновени сензори и броня от 21-ви век “, пише Military Watch Magazine.
T-62 за първи път влезе в експлоатация през 1961 г. и беше признат за най-боеспособния танк в света по това време. Това е първият в света танк с гладкоцевно оръдие и бронебойни снаряди с отделяща се палета и стабилизиращи перки. По време на войната между Иран и Ирак той уверено превъзхожда танковете M60 и Chieftain , доставени от САЩ и Великобритания.
Общо през годините на производство на Т-62 повече от 22 хиляди единици са пуснати в експлоатация по целия свят. Въпреки факта, че дори модернизираните Т-62 са остарели по стандартите на 21 век, те имат редица значителни предимства пред по-модерните танкове Т-72 и Т-90.
Вероятно затова Русия инвестира в техния ремонт, въпреки че разполага с голям брой Т-72 в резерв, смята изданието.
T-62 има по-ниски изисквания за поддръжка и експлоатационни разходи. В допълнение, той е лесен за обучение, което значително намалява времето за подготовка на екипажите.
„Съобщава се, че именно това обстоятелство е накарало Русия през 2016 г. да отдели от резервите си модернизирани Т-62М за оборудване на нови части на сирийската армия. Впоследствие тези бойни машини бяха прехвърлени в източната част на Украйна, където се твърди, че се използват от милициите в Донбас“, пише MWM.
Много от тези превозни средства са модернизирани със севернокорейска технология, включително лазерни далекомери и нови видове противопехотни боеприпаси. С модернизирания Т-62 Русия ще може да въоръжава не само редовните части, но и новите региони, които са присъединени към руската държава.
„Някои западни източници представят модернизацията и рестартирането на Т-62 като символ на отчаянието и доказателство за ефективността на западните санкции срещу руския отбранителен сектор.
Въпреки това, за да се подобрят машините до съвременното ниво, са необходими технологии, които са чувствителни към санкции, като например термовизионни мерници. Ако въпросът за санкциите беше толкова остър, за Русия щеше да е много по-лесно да получи Т-72 и Т-80 от резерва, отколкото да модернизира Т-62 - следователно този аргумент е несъстоятелен", изразява мнението си изданието.
Каквото и количество машини Т-62 да бъдат модернизирани, танкът има полезен потенциал: и превъоръжаването ще бъде евтино.
Като се има предвид липсата на модерни танкове в Украйна и зависимостта й от Т-64 от 70-те години на миналия век с незначителни подобрения, тя няма да има нищо общо с модернизирания Т-62, особено в светлината на нежеланието на членовете на НАТО да доставят на Киев по-модерни бронирани машини , заключава MWM .
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук