НАСА съобщи подробности за мисията до Слънцето
НАСА обяви на предварително обявена пресконференция намерението си да изпрати сонда, която ще се потопи във вътрешната атмосфера на Слънцето в първата по рода си мисия, наречена "Докосване на Слънцето".
Пресконференцията бе проведена в Университета на Чикаго като знак за почит към професор Юджийн Паркър, откривателят на слънчевия вятър. Мисията "Слънчевата сонда" ще бъде революционна по замисъла си, безпрецедентен опит да достигне и изследва фотосферата - повърхността на нашето Слънце и да отговори на въпроси, вълнували учените десетилетия.
Томас Цурбухен от централата на НАСА във Вашингтон заяви, че вярва, че новата мисия ще успее да отговори на тези въпроси като загадъчното "магнитно присъединяване, което предизвиква слънчевите изригвания. След старта си апаратът на НАСА ще прелети покрай Венера седем пъти, за да намали разстоянието си до Слънцето и да изпозва гравитацията на планетата. Тази маневра трябва да се извърши с точност до един метър, отбеляза Никола Фокс. Апаратът ще извърши общо 24 обиколки около Слънцето като при последните три космическият кораб ще прелети на разстояние от 6,3 милиона километра от повърхността на Слънцето.
Това е около седем пъти по-близо, отколкото който и да е космически кораб е стигал до нашата звезда. Той ще се подложи на 570 пъти по-висока слънчева радиация от всеки космически кораб в орбита около Земята, подчерта проф. Изследователите се надяват да научат повече за короната, тази загадъчна свръхгореща "атмосфера" на Слънцето. Космическият апарат ще бъде оборудван с инструменти за изучаване на магнитното поле и измерванията на плазмата и слъчевия вятър - непрекъснатият поток от заредени частици, изхвърлян в космоса от короната.
По-доброто разбиране на процесите, управляващи слънчевия вятър ще доведат до по-добри прогнози на "космическото време", което е много важно за пилотираните космически кораби, особено в контекста на пилотираните мисии до Марс, които ще се проведат през 20-те. Космическият апарат и инструментите му ще бъдат защитени от слънчевата топлина със щит, дебел 11 см от въглероден композит, който ще трябва да издържа на температури, които достигат почти 1400º С, но ще запази нисска температура за полезния товар на космическия кораб.