НАСА съобщи за невиждано постижение от 1988 г., свързано със Земята
Озоновата дупка през тази година се е смалила до нивата от 1988 г., съобщава НАСА в редовния си годишен анализ. Пикът на озоновата дупка през тази година е бил на 11 септември, като площта ѝ е била приблизително два пъти и половина от тази на САЩ.
Смаляването на озоновата дупка обаче не се дължи на усилията на човечеството. Заради нестабилното време и по-силните и топли ветрове, в района на Антарктида формирането на облаци там е било доста по-малко. А именно дългото присъствие на облаците спомагат за натрупването на хлор и бром в атмосферата, което води до реакции, увреждащи озоновия слой.
Все пак, нивата на тези вещества остават високи и озоновата дупка не може да се възстанови напълно. Учените са категорични, че смаляването на озоновата дупка през последните две години всъщност е част от естествената вариация и не е признак на възстановяване.
Дупката в озоновия слой е открита за пръв път през 1985 г. През годините ситуацията се влошаваше, но сега учените очакват до 2017 г. тя постепенно да се възстанови твърдо до нивата от 1980 г. Причината за това са намаляващите емисии вредни вещества, особено фреонът в климатици и хладилници.
Озоновият слой е от голямо значение за живота на Земята. Той се намира в стратосферата и НАСА го определя като "слънцезащитен крем", който спира голяма част от вредните ултравиолетови лъчи от Слънцето. В голямо количество тези лъчи причиняват рак на кожата, потискат имунната система, вредят на растенията.
Средната дебелина на озоновия слой около планетата е около 3 мм или между 300 и 500 единици Dobson, с които учените го измерват. Дебелината при озоновата дупка е само 136 единици Dobson, и то при сегашните по-добри нива, като досега учените дори са засичали и райони с нулево наличие на озонов слой. Добрата новина е, че през изминалата година това не се е случило никъде.