Най-новата измама в мрежата: Продавам кръв на преборил се с K-19
Хакерите използват глобалната пандемия от коронавируса, за да накарат потребителите да им преведат пари, да купят фалшиви стоки или да им разкрият личната си информация
В интернет все по-често може да се срещне обява за продажба на кръв или слюнка от хора, които уж с преболедували коронавируса.
Такава се появи и в онлайн магазина Own Shop, предава Vice.
Продавачът оценява своята стока на хиляди долари. По някои данни, от биологичните среди на организма, преборил се с CoViD-19, могат да се извлекат антитела за лечение на други пациенти. "Правя това, за да подкрепя финансово семейството си", казва продавачът.
Търговската площадка Own Shop е разположена в така наречената Тъмна мрежа - скрит сегмент на световната мрежа, до който достъп имат хората със специални приложения.
С материални затруднения обясняват своето поведение и други сенчести търговци, които обявяват за продажба всичко, което е свързано с коронавируса - от тестове до ваксини, които дори не все още не са изобретени.
"Ограниченият достъп до тестовете за коронавируса, особено в страни като САЩ, води до ръста на търсенето им на черния пазар. Но, най-вероятно, купувачите на тези стоки ще бъдат излъгани", се казва в доклад на анализаторската компания IntSights
Хакерите използват глобалната пандемия от коронавируса, за да накарат потребителите да им преведат пари от заразен с вирус компютър, да купят фалшиви стоки или да им разкрият личната си информация.
Една от най-популярните тактики е регистрацията на сайт с използването на думите "корона" или или covid, създаващи впечатление за официални ресурси.
През януари броят на въпросните сайтове е надминал 1 400, през февруари - над 5000, а през март - 38 000, се казва в доклада.
Освен това, мошениците разпращат по електронната поща файлове с "отчети" за пандемията, съдържащи компютърни вируси.
Някои хакери освен обикновените потребители атакуват и критично важни учреждения и инфраструктури, включително и болници.
Световната здравна организация заяви, че кибератаките срещу нея са се удвоили от началото на епидемията.
В резултат на действията на хакерите могат да пострадат и пациентите: вирус изнудвачите са способни да извеждат извън строя оборудване и дори цели клиники, отбелязват специалистите.
Превод и редакция: БЛИЦ