Опасност: Русия е готова да удря с ракета за “междузвездни войни”
Анонимен военен източник е заявил, че първата бригада, снабдена с ракети S-550, вече е започнала бойни дежурства
Първото военно подразделение е получило новия убиец на сателити - най-секретното оръжие на Москва. Предполага се, че Путин е изпитал ракетата миналия месец.
Руската армия вече е приела на въоръжение нова топ секретна ракета за “междузвездни войни”, създадена, за да унищожава вражески сателити, ядрени бойни глави и орбитални хиперзвукови оръжия, съобщи в. “Дейли мейл”.
Името на ракетата е S-550 и тя вече може да бъде използвана в бойни действия точно в момент, когато напрежението между Запада и Москва е изострено до крайност заради Украйна.
Чуждите разузнавания все още знаят твърде малко за най-модерното руско оръжие, което може да взема на прицел обекти на хиляди километри в Космоса, коментира британското издание.
Предполага се, че Русия е изпитала ракетата миналия месец, когато разруши един от собствените си спътници от съветско време, с което събуди гнева на Вашингтон и на НАТО.
Поредното подсилване на руските военни сили дава възможност на президента Владимир Путин да се държи по-агресивно спрямо Източна Европа, да оказва натиск върху Атлантическия алианс, да иска от Запада гаранции за сигурността си и да укрепва връзките с Китай във военната сфера, пише още “Дейли мейл”.
На границата с Украйна продължават да са струпани около 100 хил. руски военни, а Пентагонът не крие тревогата си, че те могат да минат в настъпление до няколко седмици.
Анонимен военен източник е заявил, че първата бригада, снабдена с ракети S-550, вече е започнала бойни дежурства. Според източника технологията превъзхождала значително способностите на САЩ и Китай.
“Това е абсолютно нова и неподлежаща на никакво съперничество стратегическа ракетна система”, посочил военният. Смята се, че благодарение на нея и на останалите 3 ракетни системи - S-350 “Витяз”, S-400 “Триумф” и S-500 “Прометей”, руското небе ще е напълно защитено от вражески атаки.
Според руски медии S-550 е същата ракета, която доскоро бе наричана “убиецът на спътници”. Тя е част от проекта “Нудол” - най-секретната до момента руска програма.
Миналия месец ТАСС разкри, че S-550 притежава устройство за прехващане на кинетична енергия, така че да се избегне ядрена детонация, когато бъде ударена ядрена бойна глава.
Наскоро телевизионният водещ Дмитрий Кисельов, когато наричат “шеф на пропагандата” на Путин, заяви, че проведеният опит с разрушаването на собствения сателит е бил ясен знак за държавите от НАТО да не пресичат “руските червени линии” в Украйна. В навечерието на евентуален сблъсък Русия би могла да унищожи 32 GPS сателита, ключови за военните операции на НАТО, включително за насочването на ракетите на алианса, посочи още Кисельов.
Междувременно стана ясно, че изтребители от военновъздушните сили на НАТО в Европа през 2021 г. са излитали около 370 пъти по тревога, а в 290 случая причината са били руски военни самолети, съобщи “Дойче веле”.
Най-много са прехванати над балтийските страни
В повечето случаи не се е стигало до инциденти и самолетите на НАТО просто са извеждали руските от този район, но е имало и случаи на директно нахлуване във въздушното пространство на държави от пакта.
Русия от своя страна обвинява НАТО в “целенасочени провокации”. Руският зам.-министър на отбраната Александър Фомин заяви, че в Черноморския регион активността на разузнавателната авиация на алианса през годината е нараснала с повече от 60%.
На силовите действия на Русия американското морско командване е решило да отговори, задържайки самолетоносача “Хари Труман” в Средиземно море. По план той трябваше да се отправи към Близкия изток.
Промяната е заради несигурната обстановка около Украйна.
В интервю за в. “Велт” ръководителят на дипломацията на ЕС Жозеп Борел нарече исканията на Русия за гаранции за сигурност и прекратяване на разширяването на НАТО на изток “чисто руски дневен ред с напълно неприемливи условия”. Борел казва, че за първи път Москва представя изискванията си в писмен вид - нещо, което не се е случвало досега.
“Само победителите правят това: те казват - ето това са моите условия”, отбеляза той. В средата на декември руското външно министерство публикува проектите на договора със САЩ и на споразумението с НАТО. Документите са предадени на Вашингтон.
В една от клаузите Москва предлага страните от пакта да предоставят на Русия гаранции, изключващи по-нататъшно разширяване на изток, по-специално към украинска територия. Владимир Путин неведнъж е подчертавал, че разширяването на НАТО на изток и разполагането на оръжия в Украйна са червени линии за него.
“Обмисляме военна консултативна и тренировъчна мисия на ЕС в Украйна, по време на която европейски военни инструктори биха могли да обучават командния състав на украинската армия - казва още Борел в интервюто.
Вече направихме оценка на място от какво се нуждаят украинците, как конкретно можем да помогнем, колко ще струва подобна мисия и кой би могъл да участва в нея. Ще внеса скоро съответното предложение до държавите членки.”
Според дипломат №1 на ЕС западните разузнавания разглеждат всички възможни сценарии, по които би могла да се развие обстановката в Украйна, като военно нахлуване от страна на Русия не се изключва напълно.