Разгадаха аномалията с гигантската река от нажежено желязо, идваща към Европа

Учените предложиха модел, който обяснява естеството на сеизмичните вълни, преминаващи през Земята

Учените предложиха модел, който обяснява естеството на сеизмичните вълни, преминаващи през Земята. Според проучване, публикувано в списанието JGR Solid Earth, на границата между външната и вътрешната част на ядрото съществува слой суспензия, съдържаща железни кристали. За него разказва БГНЕС.

Учени: Към Европа се приближава гигантска река от нажежено желязо

Процесите, протичащи в ядрото, засягат геологичния живот на планетата като цяло, определяйки естеството на магнитното поле на Земята и глобалната тектоника.

От десетилетия геофизиците се опитват да намерят обяснение на факта, че еластичните вълни, разпространяващи се в недрата на нашата планета, по странен начин се забавят, когато преминават през долните слоеве на външното ядро.

Учените изплашени от колосална аномалия, която с небивала скорост се случва на Земята

Освен това има забележима разлика в начина на излъчване на вълните от двете страни на ядрото: в източното полукълбо скоростта им е по-голяма, отколкото в западното. Сякаш външната повърхност на вътрешната сърцевина е покрита с нещо вискозно, а от западната страна дебелината на това покритие е по-голяма.

Всичко това не се съгласува добре със съществуващите модели на вътрешната структура на Земята.

Американски и китайски учени от Тексаския университет в Остин и университета в Съчуан са разработили физически модел, който обяснява особеностите на преминаването на сеизмичните вълни през ядрото.

Авторите предполагат, че вътрешното ядро на Земята е покрито отгоре със слой железен „сняг“ – малки частици, които се образуват в течната външна сърцевина и падат върху повърхността на твърдото вътрешно ядро, образувайки слой с дебелина над 300 километра върху него.

Още в началото на 60-те години съветският геофизик Сталий Брагински предположи, че между вътрешната и външната сърцевина съществува слой от утайки, но идеите му не намериха подкрепа в научната общност.

Съвременните експериментални данни показват, че такъв процес наистина е възможен и около 15 процента от най-ниската част на външната сърцевина може да се състои от кристали от железни съединения.

Според авторите това натрупано покритие от утайки или суспензия е причината за отклоненията на реалното движение на сеизмичните вълни от теоретичните прогнози. Слоят „сняг“ забавя сеизмичните вълни – повече в западното полукълбо, където е по-дебело, и по-малко в източното.

„Границата на вътрешното ядро не е плоска и гладка повърхност и това се отразява на топлопроводимостта и конвекцията в сърцевината“, казва ръководителят на изследването Юджийн Жан от университета в Съчуан.