Разкриха истината за кръвожадната и жестока цивилизация на маите
Експертите са открили дебел слой въглени, датирани от 697 г. сл. Хр., които не са характерни за пожари, възникнали по естествен начин
Американски изследователи от университетите Бъркли и Тулейн са достигнали до извода, че древните маи са били много по-войнствени и кръвожадни, отколкото се смяташе по-рано. По време на битките си те са можели да изгорят цели градове с невинни хора, се посочва в прессъобщение на Phys.org.
Експертите са открили дебел слой въглени, датирани от 697 г. сл. Хр., които не са характерни за пожари, възникнали по естествен начин. Според археолозите въпросният слой се е образувал в резултат на атака на маите срещу Уицна (град, който се намира северно от днешна Гватемала), при която е използвана тактиката на обгорената земя.
В същото време са били изгаряни плодородни земи и други ресурси, които силно е засегнало населението на града.
Предполагаше се, че по време на разцвета на културата на маите преди 1500 години, военни действия са се водели изключително между конкуриращи се династии, а целта им е била получаването на откуп за пленени членове на кралските семейства.
Изчерпването на ресурсите и сушите на по-късен етап от развитието на цивилизацията води до още по-жестоки войни и упадък на културните общности около 1000 г. сл. Хр.
По думите на учените, откритието е свидетелство, че маите са водели войни през целия 650-годишен класически период, а от действията им са страдали мирните жители.
Превод: БЛИЦ