Руски учени с уникално лекарство срещу рак от семена на копър и магданоз

Използвали са глазиовианин А, приготвян от евтина растителна закваска

Учени от Московския физикотехнологичен институт и от Руската академия на науките (РАН) откриха способ за получаване на ефективни противоракови вещества от молекули –„заготовки“, намиращи се в семената на обикновения магданоз и копър, твърди статия, публикувана в Journal of Natural Products.

„Сега най-важната задача пред нас е не толкова намирането на нови механизми за борба са рака, но и усъвършенстването на вече съществуващите. Ние разработихме прост начин за получаване на глазиовианин А и негови структурни аналози, забавящи растежа на раковите клетки, от евтина растителна закваска“, обясни Александър Кисельов от Московсккия физикотехнологичен институт, цитиран от РИА „Новости“.

Химиотерапията, с помощта на която лекарите унищожават раковите клетки, действа по два начина – или уврежда ДНК на раковите клетки, карайки ги да се самоунищожават, или препятства нарастването и деленето им. Вторият способ е все по-предпочитан, тъй като не предизвиква появата на нови, още по-агресивни ракови клетки заради мутации в генома им.

Препаратите от този тип, т.нар. антимитотици, разрушават тубулина – едни от основните белтъчни клетки, които са жизнено важни за деленето. Подобни вещества се получават както по синтетичен път, така и от тъканите на някои тропически растения.

Кисельов и колегите му измислили евтин способ за синтез на едно от тези вещества, глазиовианин А, като използвали съединения, съдържащи се в големи количества в семената на копъра и магданоза. Руското изобретение е много по-евтино заради използването на масово разпространена растителна заготовка, както и заради съкращаването на стадиите на синтез и използваните катализатори.

Освен глазиовианин А, руските химици са успели да синтезират и негови структурни аналози, които да послужат за създаването на нови антимитотици. Противораковото им въздействие е изпитано по два начина: върху ембриони на морски таралежи и върху човешки ракови клетки.

Използването на ембриони на морски таралежи, както разказват учените, също е тяхна иновация, тъй като клетките им се делят бързо в ранните стадии на развитие и наподобяват растежа на раковите клетки. Ако в обичайната им хранителна среда се добави антимитотик, морските таралежи започват да се въртят, като по този начин може да се прецени силата на новите препарати, тяхната „упоритост“ и странични ефекти.

Учените са на мнение, че сред получените вещества има два аналога на глазиовианин, които са перспективни за използване в медицината като противоракови препарати. Но най-добри показатели за антиракова активност притежава самият глазиовианин А.

Поради доказаната ефективност на синтезираните вещества върху човешки ракови клетки и опитни животни, създателите им планират да продължат изпитанията върху лабораторни мишки, на които са присъдени човешки ракови клетки.

Източник: Руски дневник